Središnje euharistijsko slavlje proslave Gospe od Suza u biskupijskom svetištu u Bunariću kraj Subotice 27. kolovoza predslavio je dubrovački biskup mons. Roko Glasnović u koncelebraciji s dijecezanskim upraviteljem Subotičke biskupije preč. Ferencom Fazekasom i svećenicima Subotice i okolice.
Propovijedajući na misi, na kojoj su sudjelovali brojni vjernici i hodočasnici Subotičke biskupije, biskup je kazao kako je utjelovljenje vječne Riječi u krilu Djevice Majke najčudesnije otkrivenje ljubavi kojom Bog ljubi čovjeka. „Marija nam uvijek pokazuje pravoga i živoga Isusa sina Božjega, jer se u povijesti često pokazuju i nameću lažni ‘kristi’, često bez križa. Ona nas najbolje Kristu približava i upoznaje s njime, da upoznamo i iskusimo svu dubinu bogatstva i tajne Njegova života i evanđelja. Ona nas najbolje uvodi u Njegovo spasiteljsko djelo, u Božju riječ, istinu i ljubav. Najbolje nas uči kako Isusu povjerovati, slušati Njegovu riječ, o Njemu razmišljati, slijediti Njegov put i svjetlo“.
U osvrtu na evanđeoski odlomak, Šimunovo proročanstvo u hramu, biskup je kazao: „Ta bol koju predskazuje starac Šimun bit će sve to ljući zbog svih onih zbog koji će Krist biti osporavan, odbačen, zbog svih onih koji će se odijeliti od Njega, koji neće živjeti po Božjem pozivu i strukturi društva kako ga je Bog u svojoj ljubavi zamislio, satkao i utisnuo u bit svakoga čovjeka. Često je Marija prikazana sa mačem koji probada njezino majčinsko srce, ali je tama nije obuzela, nije se spustila na nju. Marija nam i u najvećoj boli ostaje svjetionik. Ako za svakog čovjeka vrijedi istina da je stvoren na sliku Presvetoga Trojstva, to posebno vrijedi za Mariju koja nije zahvaćena tamom koja se nadvija na svako ljudsko srce, a koju nazivamo istočnim grijehom. U njezinom se prečistom srcu najbolje odražavaju odnosi ljubavi i zajedništva koji vladaju među osobama Presvetog Trojstva“.
„Svi imamo neke ciljeve i prioritete u životu i uvijek tražimo nešto. No, nismo na svijetu da tražimo ‘nešto’ nego ‘Nekoga’. Ništa drugo nije dovoljno veliko za nas, ništa dovoljno sveto nego da budemo s Isusom poput Marije. I u Kani gde ga treba pokazati ljudima, i na križnom putu gdje ga treba tješiti i zajedno plakati s Njime, i na Kalvariji u potpunom prikazanju svoga života, i u postojanoj molitvi iščekujući Duha Svetoga branitelja. Gospa je ostala sa Isusovim učenicima i poslije uskrsnuća, uzašašća, i poslije silaska Duha u kojemu se rodila Crkva. Neka nam ništa ne bude važnije od Krista“, poručio je između ostaloga biskup Glasnović.
Na misi, koju je glazbeno animirao zbor župe Marije Majke Crkve koji je vodio kantor Mario Bonić, sudjelovali su i Božju riječ navijestili ovogodišnji bandaš i bandašica Tomislav Vukmanov Šimokov i Dunja Šimić.
Tijekom dana su se u svetištu služile i mise na mađarskom jeziku, koju je predslavio fra Csaba Bőjte, franjevački misionar iz Rumunjske, te večernja dvojezična misa za suradnike i volontere Caritasa.
Za ovu proslavu u Bunariću vjernici su se pripremali trodnevnicom, a večer uoči proslave održano je pokorničko bogoslužje i noćna procesija sa svijećama. Misu je, nakon procesije, u kojoj su mladi u nošnjama bunjevačkih Hrvata nosili milosni lik Gospe od Suza do prostora prezbiterija marijanskog svetišta kod Subotice, slavio župnik subotičke katedralne župe sv. Terezije Avilske mons. Stjepan Beretić, na nakanu za pokojnog subotičkog biskupa Slavka Večerina.
Bunarićkim proštenjem je završena ovogodišnja proslava Dužijance.
Dubrovački biskup također je predslavio misu na prvu obljetnicu smrti blagopokojnog subotičkog biskupa mons. Slavka Večerina 26. kolovoza u katedrali sv. Terezije Avilske u Subotici sa svećenicima i vjernicima Subotičke biskupije. Na misi za pokojnog biskupa Slavka Večerina o prvoj obljetnici njegove smrti uz biskupa Glasnovića koncelebriralo je tridesetak svećenika Subotičke biskupije predvođenih dijecezanskim upraviteljem Fazekasom, koji je na misi propovijedao. Poslije završnog blagoslova biskup i svećenici su se uputili prema grobu biskupa Večerina gdje su se skupa s nazočnim vjernicima za njega pomolili.
Uz ovu prigodu organizirana je i duhovna obnova za svećenike Subotičke biskupije, a predavači su bili dubrovački biskup Glasnović i franjevački misionar Böjte.
* * *
Bunarićko proštenje je tradicionalno rimokatoličko misno slavlje bačkih Hrvata u pokrajini Vojvodini u Srbiji. Spada među najveća godišnja okupljanja Hrvata katolika. Održava se svake godine zadnje nedjelje u mjesecu kolovozu. Posvećeno je Mariji Majci Božjoj, a slavi ga se na marijanskom svetištu na Bunariću, na kojem hodočaste i pravoslavni vjernici. Svetište se nalazi na obodu Palićkog jezera.
Obično se njime označava i kraj žetvenih svečanosti u bačkih Hrvata. Ovo misno slavlje nadilazi lokalna obilježja i granice jer je od velikog značaja za očuvanje nacionalnog identiteta Hrvata na sjeveru Vojvodine.
Po predaji, puk je počeo dolaziti na Bunarić kad se pročulo da je jedna slijepa žena, umivši se na tom izvoru, progledala. Već 1893. se postavilo križ, a 1896. i kapela. U početku se mise održavalo na hrvatskom, njemačkom i mađarskom jeziku. Liturgijsko štovanje na Bunariću je uveo biskup Lajčo Budanović. Zbog rastućeg zanimanja vjernika za ovo mjesto, Blaško Rajić je ishodio od gradskih vlasti zemljište. Otkad je biskup Matija Zvekanović 1968. s hodočašća u Siracusi donio kopiju Gospe od Siracuse, u njenu čast se održava proštenje.
Izvori: Subotička biskupija; Ika