Svečano euharistijsko slavlje s uvodnom tradicionalnom procesijom na blagdan sv. Antuna Padovanskog 13. lipnja u Dubi Pelješkoj predslavio je karmelski mladomisnik o. Jakov od Križa (Milić).
Stotinu i druge godine od posvete crkvice „sv. Antona” i stote godine od nabavke kipa malobrojni domaći Dubljani i puno brojniji iseljenici, zajedno s ostalim vjernicima, izrazili su svoju tradicionalnu odanost Svecu svega svijeta. Ove godine sv. Antona počastili su obnovom kipa, obnovom crkvenog krovišta, posebno pomno uvježbanim crkvenim pjevanjem, s velikom pomnjom pripremljenim cvjetnim uresom i prigodnim iznošenjem zlatnih zavjetnih dragocjenosti kojima su nakitili Svečev lik.
Pozdravljajući nazočne uoči početka slavlja brat Dražen Marija Vargašević, upravitelj crkve, potaknuo je sudionike bogoslužja da svoga voljenog sveca još više počaste čistoćom srca koja im se nudi kroz sakrament pomirenja i krepostima duše za koje se valja obnovljeno opredijeliti.
Predslavitelj, mladomisnik Hrvatske karmelske provincije sv. oca Josipa, o. Jakov od Križa, poveo je procesiju kroz Dubu upućujući molitve po zagovoru svetoga Antona na tri postaje.
U homiliji na svetoj misnoj žrtvi osobito se zadržao na daru mudrosti koji obilježava lisabonsko-padovanskog naučitelja Crkve i pozvao je da poput njega stavimo Boga na prvo mjesto u svomu životu, tj. „na jedino mjesto na kojemu On treba biti”. Oslanjanjući se na Knjigu mudrosti u kojoj se dar mudrosti cijeni više od bogatstva i slave, zdravlja i ljepote propovjednik je istaknuo da nam ti darovi ništa ne koriste ako nemamo mudrosti, što se i vidi na primjeru nesretnih ljudi koji ne pronalaze smisao života pa si čak i oduzimaju život, premda se on naizvan čini savršenim.
Ipak, sve to ne znači da ne smijemo moliti za zdravlje, ljubav i druge nakane, jer „Bog zna koliko je komu dao čvrsta leđa, koliko tko može nositi, a koliko On sam mora preuzeti na sebe”.
Svi smo pozvani na svetost, ali većina nije pozvana biti poznata i eksponirana, primijetio je. Za većinu će se, kako često naglašava papa Franjo, svetost očitovati kroz skrovite svakodnevne žrtve, praštanja i strpljivost u izvršavanju svakodnevnih dužnosti. I zato je svakomu „dana milost po mjeri dara Kristova” (Ef 4,7). U tomu je primjer i druga naučiteljica Crkve sv. Mala Terezija, koja se nije osjećala sposobnom biti apostolom, pastirom, prorokom…, ali jeste da u srcu Crkve bude ljubav. Prema veličini „čaše” koju je čovjeku dao Bog svakomu daje da ona bude puna milosti.
Izražavajući radost zbog mladomisnikova gostovanja br. Vargašević je istaknuo tradicionalnu povezanost Dubljana s Karmelom kroz štovanje Gospe od Karmena, osobito na način prikazivanja male djece njezinoj zaštiti kroz nošenje odijela „karmena”, tj. kroz škapularsku posvetu Gospinu Srcu.
Na uočnicu blagdana blagoslovljen je kip sv. Antona koji je obnovljen u radionici Denisa Vokića. Molitvenu pripravu na uočnicu blagdana i za blagdansko slavlje animirala je s. Maja Pavla Bašić, a pučko pjevanje vodio je Mario Grljušić.
Duba Pelješka je veoma malo primorsko mjesto u blizini Orebića i Trpnja koje je poznato po velikom broju iseljenika, većinom u Sjedinjenim Američkim Državama gdje se već kroz više generacija, tamo od kraja 19. Stoljeća, bave uzgojem školjki. Mnogi od njih sačuvali su povezanost s domovinom i redovito se vraćaju u svoju Dubu. O tome je prigodom ovogodišnjeg blagdana započelo i snimanje dokumentarnog filma HRT-a.
Crkva u Dubi Pelješkoj