Jubilarne desete Dane kršćanske kulture u Dubrovniku u petak, 20. ožujka u atriju palače Sponza otvorio je dubrovački biskup mons. Mate Uzinić.
Ovogodišnja manifestacija koju organiziraju već desetu godinu Dubrovačka biskupija i nakladna kuća “Verbum” iz Splita odvija se u duhu 300. obljetnice crkve sv. Vlaha, kazao je uvodno koordinator manifestacije dr. Marinko Marić te napomenuo da će se u sljedećih 10 dana moći posjetiti 14 različitih programskih sadržaja.
Ravnatelj Arhiva Frane Čizmić je izrazio zadovoljstvo što se otvaranje manifestacije događa u Sponzi gdje ima sjedište i Državni arhiv, te poželio organizatorima dobru posjećenost programa jubilarne manifestacije.
Biskup Uzinić se sa zahvalnošću prisjetio onih koji su u Dubrovniku započeli manifestaciju, prije svega nadbiskupa Želimira Puljića koji je prije 11 godina prepoznao u Splitu vrijednost i važnost te inicijative te je prenio u Dubrovnik. Zahvalio je i svima koji su mu u tom pomogli.
Tih 10 godina obilježeni su napretkom iz godine u godinu kako po programima koji se nude tako i po posjećenosti publike. Dani se ne organiziraju samo da bi bili održani nego zbog toga što se zbog posjećenosti programa nameće potreba da se i slijedeće godine organiziraju, kazao je biskup.
Istaknuo je kako Dani uspijevaju obuhvatiti različite obljetnice važne za Grad i biskupiju, te određene pastoralne aktivnosti opće Crkve i Dubrovačke biskupije te tako nastoje biti uklopljeni u prostor i vrijeme. Dani kršćanske kulture sve više postaju ne samo kršćanski, nego i dubrovački, a to se vidi i po izložbi o Dubrovčanima najdražoj crkvi sv. Vlaha i brojnim umjetnicima koji taj motiv imaju u svom opusu.
U prigodi 10. obljetnice biskup je podijelio zahvalnice ustanovama i pojedincima koji su u proteklih deset godina posebno doprinijeli realiziranju Dana te dubrovačkim medijskim pokroviteljima. Zahvalnice su dobili: Grad Dubrovnik, Županija Dubrovačko-neretvanska, Državni arhiv u Dubrovniku, Dubrovački simfonijski orkestar, Dubrovački kinematografi, Kvartet Sorkočević, Dubrovačka katedrala, Franjevački samostan u Dubrovniku, Dominikanski samostan u Dubrovniku, Srpska pravoslavna crkvena općina Dubrovnik, Krešimir Magdić, Radio Dubrovnik, Dubrovački vjesnik i Dubrovačka televizija.
Uime svih zahvalio je povjerenik Vlade RH za Dubrovnik Niko Pavlović istaknuvši dobru suradnju svih dosadašnjih garnitura vlasti u Dubrovniku sa vjerskim zajednicama posebno kršćanima.
Izložba “300 godina crkve sv. Vlaha”
Nakon otvorenja manifestacije akademik Luko Paljetak otvorio je prvi programski sadržaj – likovnu izložbu dubrovačkih slikara „300 godina crkve sv. Vlaha“ na kojoj je izloženo tridesetak djela u raznim tehnikama.
Na izložbi sudjeluju: Viktor Šerbu, Josip Trostmann, Josip Škerlj, Ivo Grbić, Romana Milutin Fabris, Mišo Baričević, Lukša Peko, Ivana Jovanović-Trostmann, Mladen Marčinko, Loren Ligorio, Davor Lucijanović, Maro Krile, Eduard Petrić, Stjepko Mamić, Nada Zec-Ivanović, Josip Ivanović, Katarina Alamat-Kusijanović, Tonko Smokvina, Ana Marija Kriste, Berta Miloš, Stevo Marić, Ivana Miloglav Ivanković, Vedran Grabovac, Maja Kovačević, Tomislav Ivanišin, Ivan Perak, Antonija Muhoberac Kesovija, Valter Kožul, Jagoda Lasić i Luko Paljetak.
Uvodničar je bio don Ivica Pervan, pročelnik Vijeća za kulturu i glazbu Dubrovačke biskupije, a otvorenje je glazbenim točkama obogatio Kvartet Sorkočević.
Drugog dana manifestacije u subotu, 21. ožujka u 20 sati u Kinu Visia bit će prikazan dokumentarni film “Školske sestre franjevke u srcu Afrike,” autora Zorana Marinović i Davora Stopića.
Angelina Tadić