Prvo županijsko stručno vijeće za vjeroučitelje osnovnih i srednjih škola Dubrovačke biskupije održano je u subotu, 15. listopada u samostanu sv. Klare. Na skupu je o „Komunikacijskim vještinama u nastavnom radu (Javni nastupi)” govorio vjeroučitelj Šime Zupčić dok je vjeroučiteljica s. Marinela Žuro predstavila „Rad s učenicima s poteškoćama u razvoju”.
Vjeroučitelj Zupčić u svom predavanju popraćenom radionicom naglasio je kako je javni govor „moćno oružje koje onima koji svladaju tu vrijednu umjetnost jamči uspjeh na mnogim područjima”. Istaknuo je da je važno da govornik uvijek krene od situacije i interesa svoje publike, a ne vlastitih interesa, kako bi njegov govor naišao na plodno tlo kod slušateljstva. Govorio je i neverbalnoj komunikaciji koja šalje važne poruke, no naglasio je i činjenicu da ukoliko dođe do sukoba verbalne i neverbalne komunikacije, slušatelj više vjeruje neverbalnoj. Istaknuo je i da se slušatelja nikada ne može prisiliti na slušanje, već da je potrebno slušatelja „motivirati, zaintrigirati, zagolicati mu znatiželju, oduševiti ga, inspirirati, stimulirati i fascinirati”. Govoreći o strahu od javnog nastupa naglasio je da je taj strah prirodan, da on njega ne treba bježati, ali da se može svladati dobrom pripremom i drugim manjim „trikovima”. Rekao je da ne treba izbjegavati niti priče i humor kao dio javnog nastupa, jer su upravo to elementi koji nastup mogu učiniti ne samo zanimljivijim, nego i kvalitetnijim zbog činjenice da će slušatelji kroz taj način neke podatke bolje zapamtiti. Nakon predavačkog djela vjeroučitelji su kroz praktičan dio mogli pokazati svoje govorničke vještine, pri čemu se vidjelo da zbog svog svakodnevnog „prakticiranja” javnog nastupa u razredu, uistinu nemaju poteškoća niti sa strahom od nastupa, niti s izvedbom.
Kako bi što bolje približila vjeroučiteljima rad s djecom s posebnim potrebama vjeroučiteljica Žuro je na stručno vijeće pozvala Zrinku Capor, ravnateljicu Osnovne škole Marina Držića u okviru koje je i škola za učenike s posebnim potrebama, voditeljicu Škole za učenike s posebnim programom defektologinju Ivanu Šeparović i defektologinju Evu Maltarić Spajić. Oni su vjeroučiteljima predstavili organizaciju obiju škola i neke načine rada s djecom s posebnim potrebama te im dali neke opće smjernice za rad s njima. Ove godine u Školi s posebnim programom ima 37 učenika, a u vrtiću ih ima 10. Učenici su podijeljeni u odgojno-obrazovne skupine prema dobi i stupnju oštećenja. U prijepodnevnoj smjeni je 10 skupina, a jedna skupina je posebna. Rad u školi s djecom s posebnim potrebama je vrlo kompleksan i zahtjeva multidisciplinarni pristup, pa s učenicima uz defektologe rade i fizioterapeuti, logopedi, psiholozi i drugo stručno osoblje. Za djecu s intelektualnim poteškoćama preporučeno je da se upotrebljavaju poznata pedagoška pravila učenja tj. da se polazi od poznatog ka nepoznatom, od bližeg ka daljem, od konkretnog ka apstraktnom kako bi se djeci sadržaj približio, da se upotrebljava slikovni materijal, te da se osnovno gradivo više puta ponavlja. „Vjeronauk je za njih predmet u kojem se oni mogu iskazati“, istaknuto je u obraćanjima.
Na stručno vijeće vjeroučitelja došlo je i nekoliko učenika te škole u pratnji roditelja te je s. Marinela zorno pokazala kako se nastava mora prilagoditi njihovim mogućnostima komuniciranja. Uz pomoć pjesme, plesa, sviranja, crtanja, bojanja, igara memorije i raznih drugih pomagala i uz puno ljubavi koja se u cijelom procesu izmjenjuje svaki učenik na njemu prilagođen način usvaja potrebna znanja. S obzirom da se vjeroučitelji u razredima susreću također s djecom s različitim vrstama i stupnjevima tjelesnih i duševnih oštećenja za koje onda izrađuju prilagođene ili individualizirane programe te po kojima rade s djecom, djelatnici Škole s posebnim programom su im ponudili pomoć za bilo kakvu vrstu nejasnoća.
Na početku skupa nazočnima se obratio predstojnik Katehetskog ureda Dubrovačke biskupije mr. don Marinko Šljivić koji je upoznao vjeroučitelje s godišnjim planom i programom Katehetskog ureda. Također ih je upoznao sa simpozijem o proslavi 25. obljetnice katoličkog vjeronauka u školama održanom ovog tjedna u Zagrebu kao i sa nekim novostima s obzirom na obveze vjeroučitelja na župi. Moderator skupa bio je tajnik Katehetskog ureda Šime Zupčić, a uvodnu molitvu pripremio je vjeroučitelj Danijel Holeš.
Angelina Tadić