Prikaz sv. Jeronim na oltarnoj pali u župnoj crkvi Svetog Marka Evanđelista u Korčuli motiv je na novoj poštanskoj marki Hrvatske pošte koja izlazi uz „1600. obljetnica smrti svetog Jeronima“.
Poštanska marka pustit će u optjecaj 27. svibnja, izvješćuje IKA. Nominalna vrijednost marke je 10 kn, što odgovara vrijednosti poštarine za prioritetno pismo mase iznad 50 g do 100 g u unutarnjem prometu. Naklada marke je 100 000 primjeraka, a otisnuta je u arku od 12 maraka. Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana (FDC). U Poštanskom uredu 10000 Zagreb bit će 27. i 28. svibnja u uporabi prigodni žig prvoga dana.
Sveti Jeronim (347. – 30. IX. 420.), zaštitnik Dalmacije, crkveni je naučitelj što je najviši mogući status u Katoličkoj Crkvi. Najpoznatiji je po cjelovitom prijevodu Biblije s grčkog (Evanđelja) i hebrejskog (knjige Staroga zavjeta) na latinski jezik: po takozvanoj Vulgati. Bez njegova prijevoda, koji je Sveto pismo učinio široko dostupnim, teško bi bilo zamisliti povijest europske kulture i civilizacije.
Sveti Jeronim, jedan od najobrazovanijih i najslavnijih ljudi svoga vremena, bio je prkosne naravi i nemirna života. Pripisuje mu se glasovita rečenica: „Parce mihi, Domine, quia dalmata sum“ („Oprosti mi, Gospodine, jer sam Dalmatinac“). Još za života postao je mit i legenda. Najljepša i najpoznatija priča o njemu jest ona o lavu kojemu je izvadio trn iz šape i koji ga je poslije vjerno pratio. S tim lavom stoljećima su ga slikali najglasovitiji europski umjetnici, a najljepši je možda ciklus Vittorea Carpaccia u hrvatskoj bratovštini San Giorgio degli Schiavoni u Veneciji. Sveti Jeronim pojavljuje se međutim i kao isposnik s Biblijom i lubanjom, ali i kao kardinal u svečanom ornatu. Tako ga je predstavio i Jacopo Tintoretto na slici u korčulanskoj katedrali, kojom Hrvatska pošta na svojoj marki obilježava tisuću i šestotu obljetnicu Jeronimove smrti.
Autor korčulanske slike iz 16. stoljeća je Jacopo Tintoretto. Autorica marke je Sabina Rešić, dizajnerica iz Zagreba, a autor fotografije Goran Tomljenović.