Sedma Svećenička skupština Dubrovačke biskupije održana je u utorak, 18. rujna i srijedu, 19. rujna u Slanom, u franjevačkom samostanu sv. Jeronima i hotelu Admiral. Prvoga dana na skupštini su se okupili svećenici sa službom u Dubrovačkoj biskupiji, a drugoga dana pridružili su im se umirovljeni svećenici, ravnatelji biskupijskih ustanova kao i pročelnici i voditelji biskupijskih vijeća i ureda.
Uvodno predavanje „Sinodalnost u životu i poslanju Crkve“ održao je tajnik Biskupijskog pastoralnog vijeća don Ante Burić koji je predstavio dokument koji govori o ovoj temi a objavila ga je Međunarodna teološka komisija, nakon odobrenja pape Franje, početkom ožujka ove godine. Znakovito je da je spomenuta komisija imala potrebu upravo u ovom vremenu objaviti dokument o sinodalnosti želeći ponovo suočiti Crkvu s ovom starom riječju čije značenje je s teološke strane jasno ali u svakodnevici crkvenih zajednica ne znam koliko je vidljivo, kazao je tajnik Burić istaknuvši da je sinodalnost temeljna odrednica crkvene zajednice.
Poziv sentire cum Ecclesia, poziv na osjećanje i razumijevanje s Crkvom, nije upućen samo teolozima već svim vjernicima jer sve krštenike ujedinjuje u njihovu zajedničkom hodu. To je ključ razumijevanja sinodalnosti, kazao je, uz ostalo, predavač. Tajnik Burić spomenuo je neke načine ostvarenja sinodalnosti na svim razinama Crkve poput Biskupijske sinode, rada biskupijskih tijela i vijeća, župnih ekonomskih vijeća, župnih pastoralnih vijeća i sl.. Crkva, ukoliko želi ostati vjerna svome poslanju, „treba neprestano, promišljajući samu sebe, napredovati na putu pastoralnog obraćenja, mijenjajući načine razmišljanja i ponašanja“, kazao je predavač te skrenuo pozornost kako je na tom putu potrebno pojačati međusobnu suradnju svih onih koji su kršteni čuvajući se pri tom „klerikalizacije laika i sekularizacije klera“. Nadalje je govorio o njegovanju duhovnosti zajedništva posebice euharistijskog, o važnost umijeća slušanja i dijaloga kao i o umijeća razlučivanja.
„Kako bi put sinodalnosti uistinu postao i našim putem, putem Crkve XXI. stoljeća, pastoralnu paradigmu, te vlastito poimanje Crkve, morat ćemo mijenjati u svijetlu Objave i Svetog pisma, u otvorenosti Duhu Svetom, koji nam u Drugoj poslanici Korinćanima, preko Pavla, jasno progovara: ‘Nismo gospodari vaše vjere, nego suradnici vaše radosti’“, zaključio je tajnik Burić.
Svećenicima je na skupštini također predstavljen prijedlog biskupijskog pastoralnog plana za razdoblje 2019.- 2022.., o čemu su imali prigodu raspraviti i dati svoje prijedloge. Zaključke o personalnom preustroju biskupijske zajednice i pastoralnom programu za razdoblje 2018.-2022. predstavio je generalni vikar Dubrovačke biskupije don Hrvoje Katušić.
U središte pastoralnog djelovanja u narednom trogodišnjem razdoblju stavit će se župna zajednica. Prve godine će se više na svim razinama razmišljati o sakramentu krštenja potičući vjernike laike na veći angažman u njihovim župnim zajednicama, druga godina bit će posvećena o sakramentu potvrde, a treće godine u središtu pastoralnog djelovanja bit će sakrament euharistije. Ovaj plan je temelj na kojem će se nastaviti raditi i davati prijedloge za njegovo ostvarenje.
Na skupštini se razgovaralo i o personalnom preustroju kojeg će u narednom razdoblju trebati poduzimati s obzirom na situaciju da biskupija ima 61 župu i nedovoljan broj svećenika za sve te župe. U pastoralnoj službi je trenutačno 38 dijecezanskih svećenika, od čega je 6 svećenika na posudbi a 5 ima preko 75 godina života. Čak 19 dijecezanskih svećenika je u mirovini, a biskupija u ovom trenutku ima 8 bogoslova i 2 sjemeništarca.
Svećenicima se obratio i p. Justo Lofeudo iz Družbe Misionara Presvete Euharistije iz Francuske koji im je predstavio Trajno euharistijsko klanjanje koje se namjerava uspostaviti u jednoj kapeli u Dubrovniku. Prenio im je iskustvo iz svijeta u kojem postoji oko tri tisuće takvih mjesta istaknuvši kako je poželjno, ali i moguće organizirati neprestano danonoćno klanjanje pred Presvetim.
Na početku skupštine okupljene je pozdravio dubrovački biskup mons. Mate Uzinić koji im je poželio plodonosan rad te istaknuo kako se vrijeme promijenilo u odnosu na ono kada je jedan dio svećenika postao svećenicima, te da se Crkva danas nalazi u pluralnom društvu u kojem je njezina ponuda samo jedna u mnoštvu drugih ponuda. Sukladno tome treba tražiti i nove načine prenošenja vjere a svećenička skupština je mjesto na kojem zajedno o tome mogu promišljati.
Uz radni dio skupštine sudionici su zajedno molili časoslov i slavili euharistiju.
Angelina Tadić