Povijest župe
Nakon Cavtata, Pločica i Grude, Pridvorje je četvrta konavoska župa. Ustanovljena je 1584. preraspodjelom područja postojećih župa. Za osnivanje ove župe posebno se zauzeo dubrovački vlastelin Marin Gradić, koji je već bio sagradio crkvicu sv. Srđa u Pridvorju, te daruje zemljište za “udobnu” kuću za svećenika, da bi svaki dan slavio misu. Svećenik će imati prihod od Gradićeva imanja u Konavlima i Župi dubrovačkoj, a sam Gradić navodi: “ovo činim, jer vidim, da se u području Konavala veoma trpi u duhovnim stvarima zbog pomanjkanja svećenika”. Gradić ujedno moli dubrovačku vlastelu da se ovom svećeniku povjeri skrb nad Mihanićima, Površi (Konavoska brda), Dubom, oko Dvora (Pridvorje), te u Lovornom i Ljutoj. Iza kako je Gradićeva oporuka objavljena, 28. srpnja 1584., nadbiskup Rafael Bonelius, pozivajući se na istu oporuku, osniva župu s crkvom svetih Srđa i Baha, te imenuje Petra Markova iz Dubrovnika za prvog župnika.
Nakon što su Konavle u 15. st. ušle u sastav Dubrovačke Republike, Pridvorje postaje sjedište konavoskog kneza, a Republika gradi franjevački samostan kako bi se očuvala čistoća katoličkog nauka od utjecaja bogumila i sve agresivnijeg svetosavlja.
Dijelom Pridvorske župe prolazila je željeznica, koja je (1901.-1968.) povezivala Konavle sa svijetom (Čapljina-Dubrovnik-Zelenika). Željeznice danas nema, ali je nadomješta višekratna dnevna autobusna veza. U blizini je i zračna luka.
Škola je u župi započela radom u Franjevačkom samostanu. Kad je bila otvorena seoska škola 1867., franjevci su opet učitelji. Danas pučka škola ima samo niže razrede, viši idu na Grudu, a srednjoškolci u Dubrovnik.
Župa obuhvaća sela Pridvorje, Lovorno, Ljuta, Mihanići, Drvenik i Kuna. U Pridvorju su dva grobišta, kao i u Lovornom, gdje je još jedno napušteno, te po jedno groblje u Ljutoj, Mihanićima i Kuni. Selo Drvenik ima zajedničko groblje u Gabrilima, koje pripada župi Čilipi.
Početkom 20. st. u župi je živjelo oko 1650 stanovnika, a po popisu iz 1971. župa ima 238 domaćinstava sa 1134 stanara, dok 2001. domaćinstava je 186 sa 813 duša.
O župnoj crkvi
Župna crkva svetih mučenika Srđa i Baha sagrađena je na inicijativu vlastelina Marina Gradi(ća) 1584. g. Prvotna je crkva produžena prema zapadu 1719. g. Potom, nakon višekratnih obnova, posvećena je 17. lipnja 1835. g. Imala je potrijem. Preuređivana je i proširivana također 1924. i 1958. g. U crkvu se ulagalo i poslije pustošenja u okupaciji 1991/1992. g. Krov je izmijenjen 2005. g.
Druge crkve i kapele
- Presv. Trojstvo iz 16. st. nalazi se u blizini samostana uz Marmontov put. Srušena je 1806. i ostaje u ruševinama do obnove 1899. g.
- Sv. Lovro u Rudežu sagradio ju je vlastelin Resti u 17. st.
- Sv. Ana u Lovornoj iz 16/17. st. u groblju. Nedavno je obnovljena.
- Sv. Ilija u Gornjem Lovornom je iz 15. st.
- Velika Gospa u Lovornom (s grobljem) je građena 1900. na mjestu starije. Starija je tada srušena, a kopajući temelje za novu crkvu, pronašao se jedan rimski epitaf iz 2. st. Epitaf je izložen na zidu u crkvi.
- Glavosijek sv. Ivana Krstitelja u Ljutoj je grobna kapela iz 17. st. Kako je stradala u potresu 1979., uz nju je sagrađena, po nacrtu Stijepa Butijera, nova 1990. g.
- Sv. Mihovil je crkva u srednjovjekovnoj nekropoli, te danas grobna crkva u Mihanićima. Crkva je sagrađena u baroknom stilu, ali na temeljima crkve iz 12. ili 13. st. Naime, selo je po crkvi dobilo ime, a ime se Mihanići spominje već 1549. g. Crkva je pod kraj 20. st. obnovljena.
- Sv. Toma na Kunoj na groblju potječe iz 17. st. Današnji oblik crkva je dobila pregradnjom 1911. g. Unutrašnjost je obnovljena je 2007. g. Oltarna slika na kamenu datira iz 1778. g. Rastaurirana je 2006. g.
- Duh Sveti na Sniježnici (najviši vrh Konavala) na visini od 1234 m, sagrađena je u 16. st. Danas je pod bivšom srušenom kapelom mala kapelica iz 1927. g. Naime, na inicijativu pridvorskog župnika Nika Kusalića kapelica je ugrađena u brdu. Samo je pročelje od klesanog kamena, dok je krovište od gomile kamena stare kapele. Župljani župa Dubravka, Pridvorje i Stravča hodočaste na Sniježnicu jednom godišnje.
- Sv. Nikola na Kunoj je iz 17. st. Obnovljena je pred Domovinski rat, ali nije u funkciji.
- Mala Gospa u zaseoku Nosanovići/Mihanići potječe iz 17. st. Dio je vlastelinskog dvorca obitelji Pozza. Obnovljena je 1933., te krajem prošlog stoljeća. Vlasništvo je obitelji Bagović.
Ispod Ljute je stajala kapela sv. Ćirila i Metoda do 1806. g. Srušena je u pohodu rusko-crnogorskih pljačkaša.
KONTAKTI
Župnik: | don Tonći Ante Prizmić |
Adresa: | Gornji Oprasi 4, Pridvorje, 20215 GRUDA |
Telefon: | 020/ 797 – 022 |