Vjernici su gotovo do kraja ispunili dubrovačku katedralu na prvom danu duhovne obnove koja je počela u ponedjeljak, 22. kolovoza, a koju predvode don Damir Stojić i „Božja pobjeda“.
Duhovnim pjesmama i riječima molitve upućenima Bogu okupljeni su započeli slavljenje Boga, nakon čega je predvoditelj obnove održao duhovni nagovor. Slijedilo je euharistijsko slavlje i klanjanje pred Presvetim.
U nagovoru je don Damir okupljenima, uz ostalo, objasnio važnost dobivanja potpunog oprosta kojeg se može dobiti u jubilejskoj crkvi u Godini milosrđa, a katedrala u kojoj se obnova održavala je takva crkva.
Rekavši kako se oprost od grijeha može dobiti jedino u sakramentu Pomirenja, na primjeru je objasnio što znači oprost od kazne za grijehe, što današnjim vjernicima nije uvijek do kraja jasno.
Ispričao je primjer iz svoga života kada je, nakon položenog vozačkog ispita, suprotno očevoj želji, uzeo automobil i vozio, te udario u drugi automobil. Morao je nazvati oca da dođe i pomogne mu. Njegov otac mu je oprostio ono što je učinio, ali je tražio od njega da sam plati štetu koja je nastala. Netko je morao otplatiti kaznu. Pronašli su način na koji će on to, budući da nije radio, moći napraviti.
„Moj tata je meni oprostio, ali netko je morao otplatiti kaznu. Kad griješite Bog Otac ti oprašta u ispovjedaonici, ali kazna ostaje. Netko mora otplatiti kaznu. Štetu si nanio Crkvi, mističnom tijelu Kristovu i netko to mora platiti. Ako ne platiš sada, morat ćeš platiti u čistilištu. Vjerujte, bolje sada nego kasnije“, kazao je don Damir te nastavio: „Crkva ima jedno duhovno blago koje se zove zasluge Isusa Krista, Blažene Djevice Marije i svih svetaca kroz stoljeća. Papa, koji ima ovlasti za to, u ovoj Godini milosrđa je ‘otključao’ to blago te svi koji ispune propisane uvjete mogu dobiti oprost od kazne za grijehe“. Zamolio je okupljene da iskoriste te mogućnosti, posebice jer se takve godine ne proglašavaju često, odnosno da se ispovjede, pričeste, izmole molitve na nakanu Svetog Oca, prođu kroz Vrata milosrđa i odreknu se naklonosti prema grijehu.
Na misi, koja je slavljena na blagdan Blažene Djevice Marije Kraljice neba i zemlje, propovjednik je govorio o kršćanskom razumijevanju toga da je Marija Kraljica. Napomenuo je kako se ovaj blagdan slavi u osmini svetkovine Marijinog Uznesenja na nebo, te objasnio kako Stari zavjet poznaje službu kraljice majke koja sjedi s desna svome sinu, a sin ne može odbiti njezine molbe. „Marijino kraljevanje nije neko sladunjavo kraljevanje nego zauzeto zauzimanje kraljice majke kod svoga sina za one koji se njoj u molitvama obraćaju“, istaknuo je, te potaknuo vjernike da se u svojim molitvama obraćaju Mariji.
U molitvi klanjanja pred Presvetim prve večeri duhovne obnove stavljen je naglasak na potpuno predanje sebe i svoga života Isusu te stavljanje cijelog sebe i svojih sposobnosti na raspolaganje Bogu moleći pri tom za iscjeljenja srca i duše, za oslobođenje i ozdravljenje.
Duhovna obnova pod nazivom „Ja sam Put i Istina, slijedi me“ u organizaciji molitvene zajednice „Effatha“ nastavlja se u utorak, 23. kolovoza, a program počinje u 19.30 sati.
Angelina Tadić
