Dubrovački biskup Roko Glasnović blagoslovio je Centar za starije osobe Dubrovnik u petak 26. lipnja na svečanosti obilježavanja završetka radova izgradnje održanoj u prizemlju doma. Tom prigodom nazočnima su se obratili gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković i predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković.
U prigodnom nagovoru tijekom obreda blagoslova biskup Glasnović je naglasio važnost međugeneracijske solidarnosti i prepoznavanja potreba drugih. Razina kvalitete društva ili civilizacije je odnos prema starijima, a ovaj dom to pokazuje. “Stariji nisu teret, nego ljudi koji nose pamćenje, iskustvo i vjeru. Čovjek je slika Božja i važno je dostojanstveno ostarjeti”, kazao je dubrovački biskup spominjući primjer novozavjetnog starca Šimuna.
Gradonačelnik Franković je u svom obraćanju istaknuo kako se ovaj projekt bez pomoći Vlade Republike Hrvatske nikad ne bi realizirao. Još od vremena Dubrovačke Republike kada je izgrađen “Domus Christi” kao izraz tadašnje brige za najpotrebitije, Dubrovnik nije javnim novcem izradio ni jedan jedini novi dom za starije osobe, kazao je gradonačelnik i pojasnio kako je Dom Dubrovnik koji desetljećima skrbi o starijim osobama, izgrađen početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća, sredstvima zaklade Blaga djela. Poručio je kako “ovo nije samo građevinski pothvat”, nego “poruka o vrijednostima društva koje ne zaboravlja svoje starije osobe”. Dom se također ne bi gradio bez potpore županije te je gradonačelnik zahvalio svima koji su radili na pripremi i provedbi ovog projekta.
Premijer Plenković je kazao kako je ovo četvrti Centar za starije osobe koji se otvara u proteklih mjesec dana, a sljedećeg tjedna predviđa se otvaranje još nekih. “Politika Vlade Republike Hrvatske orjenitrana je da učini položaj naših sugrađana treće dobi što kvalitetnijim i da im osigura dostojanstvenu skrb”, kazao je premijer napomenuvši kako Hrvatska spade među zemlje koja ima čak četvrtinu svoje populacije starije od 65 godina. Premijer je naveo neke detalje o smještajnim kapacitetima i opremi doma te govorio o odluci Vlade da se u Hrvatskoj gradi ukupno 18 Centara za starije osobe. Naveo je i brojne druge mjere koje su u devet i pol godišnjem mandatu Vlade donesene kako bi se poboljšala kvaliteta života starijih osoba.
Na svečanosti su također sudjelovali potpredsjednik Vlade i prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine ministar Branko Bačić, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek i drugi državni dužnosnici, župan dubrovačko-neretvanski Blaž Pezo, ravnatelj Centra za starije osobe Marko Radić te drugi gradski i županijski djelatnici. Pjesmom je program osvježila klapa Kaše.
U obredu blagoslova sudjelovalo je lapadski župnik i dekan dekanata Dubrovački 1 don Frano Kuraja, a nazočio je i upravitelj Svećeničkog doma mons. Toma Lučić.
Po završetku svečanosti završetka radova, uzvanici su obišli novoizgrađeni dom za starije na Medarevu.
Centar za starije osobe Dubrovnik – Dom za starije i nemoćne, smješten u neposrednoj blizini Opće bolnice Dubrovnik, raspolaže s 205 smještajnih kapaciteta u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama, od čega 125 kreveta za korisnike koji su potpuno funkcionalno ovisni o pomoći drugih osoba. Osiguran je i dnevni boravak za 75 korisnika koji će imati potrebu za dnevnim boravkom u okviru Centra, a pružat će se i izvaninstitucionalna usluga za 410 korisnika koji žive u svom domu.
Sveukupna investicija izgradnje Centra iznosi 22.886.039,23 eura (uključujući PDV), a od toga bespovratna sredstva iz Mehanizma za oporavak i otpornost iznose 6.138.429,89 eura. Nadalje, ukupna cijena opremanja Centra iznosi 2.382.520,90 eura s PDV-om, u što su uključeni namještaj i ostala oprema, medicinska i terapijska oprema te tehnološka i elektronička oprema. Izvođač radova je Texo Molior, dok je za stručni nadzor i koordinatora II zaštite na radu zadužena tvrtka Apsida Inženjering.
Ovo je prvi veliki dom umirovljenika izgrađen u Dubrovniku od 1971. godine te ujedno najveća pojedinačna investicija realizirana u dosadašnjem mandatu ove gradske uprave. Riječ je o ključnom kapitalnom projektu u socijalnoj infrastrukturi te najvećem domu za starije osobe u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Angelina Tadić
















