U vjerskoj emisiji „Svjetionik“ urednice Marije Đurović koja se emitira četvrtkom u 18 sati na Radio Dubrovniku dubrovački biskup Mate Uzinić u intervju o Godini vjere dao je objašnjenja i o produljenju priprave za sakrament potvrde i kasniju dob primanja krizme u Dubrovačkoj biskupiji.
Produbljenju vjere u Godini vjere pokušali smo odgovoriti i kroz pripravu za sakrament potvrde ili krizme, kazao je biskup i dodao kako smo svi svjesni da dosadašnji način priprave za taj sakrament nije odgovarao onom što bi sakrament potvrde trebao biti. Objasnio je da je u sadašnjem poretku sakramenata u Katoličkoj crkvi sakrament potvrde izdvojen iz tradicionalnog konteksta kada bi trebao biti slavljen, a to je nakon krštenja, a pomaknut u odrasliju dob kako bi bio „izričaj osobne vjere i kako bi nakon toga osoba koja je svojevoljno pristupila tom sakramentu onu krsnu milost koju je primila mogla pretvoriti u konkretni život, kako bi ono milosno djelovanje moglo postati aktivno djelovanje u ovom svijetu u kojem živimo.“ Biskup se osvrnuo i na to da se među mnogim vjernicima sakrament potvrde dosad shvaćao „kao pozdrav s vjerskom poukom, crkvom, vjeronaukom, misama i učinio se nečim što ne bi trebao bit. Ne smijemo se praviti kao da to ne primjećujemo, kao da se to ne događa. I zbog toga sada ova promjena s malim pomicanjem na zreliju dob.“ Biskup je istaknuo da se on osobno zalagao da primanje sakramenta bude još kasnije, u trećem razredu srednje škole, ali da je zbog praktičnih razloga većina svećenika odlučila da to ipak bude na kraju drugog razreda srednje škole. Pomicanjem krizme na drugi razred uvedena je i dvogodišnja neposredna priprava koja će se sastojati od dva dijela: učenja o vjeri i uvođenja u iskustvo življenja vjere u župnoj zajednici. Prva godina priprave bi bila upoznavanje vlastite vjere. O tome je biskup rekao: „ Mislim da na tom području možemo puno više napraviti nego što smo to činili dosad. Mislim da je vjersko znanje u godinama koje su prethodile, a to mogu posvjedočiti iz susreta s krizmanicima, bilo poprilično loše. Neki su se župnici hvalili kako su sveli svu poduku na nekoliko stranica skripte koju su napravili za tu prigodu. Sve se počelo minimalizirati što se tiče predaje znanja. Mislim da trebamo više poraditi na tom da naši krizmanici usvoje što više vjerskog znanja.“ „Ali to nije dovoljno da bi netko zrelo pristupio sakramentu i da bi se nakon toga mogao više uključiti u život kršćanske zajednice, a svi smo kao kršćani na to pozvani,“ istaknuo je biskup i objasnio način druge godine pripreme za sakrament krizme:„ Nitko ne mora imati isti model. Netko će se uključiti u župni zbor, zbor mladih, zajednicu mladih, u čitače, biblijsku skupinu, karitativnu skupinu ili se može osnovati i zajednica krizmanika koja će imati svoj program, a nadamo se da ćemo ga do slijedeće godine uspijeti pripremiti na biskupijskoj razini.“ Ta druga godina će pomoći mladima koji su stekli znanja, da ta svoja znanja u vjeri pretvore u praksu, da ta znanja žive u župnoj zajednici, npr. obilazeći stare i bolesne u župi ili sl.
„Želio bih, i to je nakana“ – naglasio je biskup Uzinić – “da se naši krizmanici prije samog sakramenta malo više uključe u život župnih zajednica, da se vrata naših crkava i župnih pastoralnih centara otvore za njih, da oni taj prostor dožive kao svoj, da … žive kao vjernici kako bi otkrili ljepotu toga biti vjernik , biti kršćanin. I onda da nakon krizme, ako je moguće i zbog ovoga, bar jedan veći dio njih ostane povezan sa župnom zajednicom ili s nekom grupom unutar župne zajednice… Ne bismo htjeli da priprava za sakrament bude, kako je to … bilo dosad, samo priprava za jedan spektakl u kojem će krizmanik jedan dan u godini biti u centru pažnje, u kojem će se kuma birati zbog poklona, u kojem će se roditelji truditi stilom oblačenja od svog djeteta napraviti odraslu osobe, a da ih nije briga za … vjersku dimenziju nego tek za vanjsku … što uključuje i festu na kojoj će sudjelovati veliki broj uzvanika, a nakon čega će od svega ostati veliko ništa.“
„ Razumijem ljude, razumijem njihove komentare“ – dodao je biskup – „ali onaj tko doista želi svom djetetu da bude zreli vjernik ovu promjenu treba podržati. I iako u javnosti kruže glasovi da su roditelji protiv promjene, ja sam uvjeren da većina kršćanskih roditelja koja ispravno razmišlja, a osobno sam susreo neke od njih i s njima razgovarao, ovu odluku podržava“. Svjestan je i poteškoća oko organiziranja priprave, ali on misli da će, uz animatore koji se pripravljaju, dio priprave moći preuzeti i neki od roditelja koje je pozvao da se sami angažiraju i pomognu župnicima.
„Evo, to je ono o čemu sanjam. Nadam se da ćemo toga imati više više u Dubrovačkoj biskupiji, da ćemo biti manje biskupija velikih tradicija s kojima se s pravom ponosimo, ali koje nisu i ne mogu biti odgovor na pitanje vjere u ovom trenutku i vremenu u kojem mi živimo, jer na taj način će se u budućnost samo prenijeti tradicija, a neće vjera. “ Biskup je u zaključku emisije „Svjetionik“ Radio Dubrovnika izrazio nadu da će Dubrovačka biskupija biti biskupija u kojoj će biti više življene vjere koju živimo kao pojedinci, a na koju odgovara usklik „Vjerujem!“ koji je izabran kao geslo u Godini vjere jer će tad taj naš osobni „Vjerujem!“ biti privlačan i za druge i pretočit će se u naše zajedničko ‘Vjerujemo!’“