Manifestacija “Dani biskupa Carevića” održana je u Metkoviću, rodnom mjestu blagopokojnog dubrovačkog biskupa Josipa Marije Carevića, u subotu 22. i nedjelju 23. ožujka povodom 80. obljetnice njegove mučeničke smrti.
U sklopu programa u subotu je u Galeriji Gradskog kulturnog središta u Metkoviću otvorena izložba dokumenata, fotografija i predmeta koji su biskupu pripadali pod nazivom „Damnatio memoriae“ (Zabranjeno sjećanje). U nedjelju je na rodnoj kući biskupa Carevića otkrivena spomen-ploča, a navečer je misu za pokojnog biskupa predslavio umirovljeni zadarski nadbiskup, bivši dubrovački biskup, Želimir Puljić. Uime Dubrovačke biskupije u nedjeljnom programu sudjelovao je generalni vikar Dubrovačke biskupije mons. Ivica Pervan koji se na misi obratio okupljenima prigodnim govorom.
Izložbu je otvorio gradonačelnik Metkovića Dalibor Milan, a o životu i djelovanju znamenitog dubrovačkog biskupa, rođenog Metkovca, mučenika i promicatelja slobode vjeroispovijesti i dostojanstva svakog čovjeka govorili su predsjednica Ogranka Matice Hrvatske u Metkoviću prof. Zorana Vekić, jedan od autora Mario Talajić te nadbiskup Puljić.
Nadbiskup Puljić podsjetio je da je nakon demokratskih promjena u Dubrovniku održano nekoliko događaja posvećenih biskupu Careviću i događajima iz Drugog svjetskog rata i poraća. Posebice je naglasio poziv svetog pape Ivana Pavla II. da se skupe sva svjedočanstva koja govore o onima koji su dali svoj život za Krista.
„Zahvalni smo Bogu za velikoga Ivana Pavla II., kao i za naše velikane duha, poput Stepinca, Carevića, Čulu i Banića, koji su skupa s brojim svećenicima vjernicima laicima bili i ostali ‘driti ko kolone’ u onim teškim danima i godina progonstava i ratova. Neka nas sada zagovaraju s neba i budu zvijezde vodilje u vremenima koja dolaze“, rekao je nadbiskup Puljić.
Izložba posjetiteljima nudi uvid u Carevićev život putem dokumenata, fotografija i povijesnih materijala prikazujući njegov pastoralni rad, kulturni doprinos i društveni angažman, ali i potresne okolnosti njegove mučeničke smrti 1945. godine. Biskup Carević, poznat po vjeri i predanosti svome narodu, ostavio je neizbrisiv trag u povijesti Metkovića i šire regije.
Biskupova pranećakinja Vivian Grisogno darovala je portret biskupa Carevića župi sv. Ilije proroka u Metkoviću. Postav izložbe će biti darovan Državnom arhivu u Dubrovniku, a pohranjen u Arhivskom sabirnom centru Metković-Ploče-Opuzen.
Nedjeljno misno slavlje u rodnoj župi biskupa Carevića u Metkoviću predslavio je nadbiskup Puljić, čime su završeni Dani biskupa Carevića. Suslavili su generalni vikar Dubrovačke biskupije mons. Pervan, župnik župe sv. Ilije u Metkoviću fra Denis Šimunović, vlč. Stipe Jerković te drugi svećenici.
Nadbiskup Puljić je u homiliji podsjetio na važnost spomena na kršćanske mučenike. „U čemu je zapravo bît mučeništva i zašto se Crkva diči svojim mučenicima? U misijskom nagovoru kod izbora dvanaestorice Isus određuje kuda trebaju ići i što raditi: ‘Bolesne liječite, gubave čistite i zloduhe izgonite.. (Mt 10, 18) Ne stječite sebi ni zlata, ni srebra, ni mjedi oko pojasa’ (Mt, 10, 9). Nakon toga ih odmah suočava i s onim što ih čeka: ‘Šaljem vas kao ovce među vukove’ (Mt 10, 16), te najavljuje kako će ih ljudi ‘zbog njega zamrziti, izvoditi pred sudove i bičevati’ (Mt 10, 17)“, rekao je u uvodu Puljić.
„Isusov ‘učenik zapravo je mučenik’, koji je spreman podnijeti svaku patnju. A kad polaže svoj život, njegovo je srce ispunjeno ljubavlju i mirom; bez trunka mržnje i osvete. Eto, zbog toga se Crkva diči takvim svojim sinovima. Dvadeseto stoljeće ‘zbog nacizma, fašizma i komunizma’ s nemilosrdnim progonom biskupa, svećenika, redovnika i vjernika laika, proizvelo je golemu sjetvu mučenika na svim stranama svijeta“, nastavio je propovjednik referirajući se na riječi sv. Ivana Pavla II. koji je potaknuo Crkvu na prikupljanje svjedočanstva o onima koji su dali svoj život za Krista.
„Ponosni smo što pripadamo kulturi, vjeri i narodu koji se uspio othrvati svim nedaćama – progonima i olujama koje su nas zadesile kroz stoljeća. Još uvijek, nakon 80 g. mučeništva biskupa Carevića, vladaju neki strahovi, ali nas goni istina da saznamo pravu istinu o našim mučenicima. Svjesni smo, kako su i vjera i zemlja Božji dar i mora doći do kušnji. Ponosni smo, na sve one, koji su te kušnje uspješno prevladali. Tako je bilo u prošlosti, tako je i u sadašnjosti, tako će biti i u budućnosti. Jučer, pred ratnim pohodima, osvajanjima, ideološkim zamkama, a danas pred drugačijim zavođenjima i prijetnjama. Stoga su nam naši mučenici i sveci, koji su bili i ostali postojani, velika pomoć i nadahnuće“, rekao je.
Nadbiskup Puljić naveo je podatke kroničara kako je od Isusova raspeća do jubilarne dvije tisućite godine, svoje živote zbog vjere žrtvovalo 70-ak milijuna kršćana, a samo u prošlom stoljeću poubijano ih je oko 45 milijuna, što znači dvije trećine mučenika cijele povijesti Crkve. “Ovi dramatični podaci govore da je Crkva doista Crkva mučenika! Ne smijemo zaboraviti svoje mučenike. Njihovo spominjanje i čašćenje pokazuje da smo voljni svjedočiti za njihove ideale, njihovim spomenom samo se iskazuje dužno poštovanje prema njihovoj žrtvi i moralnoj veličini koja je postala baštinom naše sadašnjosti upravo ovako kako ste vi ovih dana odali počast svome sinu dubrovačkom biskupu dr. Josipu Mariji Carević“, zaključio je Puljić.
Liturgijsko pjevanje predvodio je Mješoviti župni zbor pod ravnanjem s. Mile Deak. Nakon mise, Mario Talajić je u ime organizatora mons. Puljiću uručio portret biskupa Carevića, rad njegova nećaka dr. Ante Ježine.
Josip Marija Carević rođen je u Metkoviću 16. veljače 1883. godine. Dubrovačkim biskupom imenovan je 13. travnja 1929., a za biskupa je zaređen 4. kolovoza te godine u Zagrebu. Umirovljen je 1940., a partizani su ga mučili i ubili najvjerojatnije na Veliki petak 1945. u blizini Trgovišća u Zagorju. Kako je na otvaranju izložbe naglasio umirovljeni zadarski nadbiskup Želimir Puljić, o biskupu Careviću, kao i o drugim stradalnicima Drugog svjetskoga rata i poraća, nije se smjelo ni govoriti, a kamo li pisati. Stoga nema pisanih prikaza i izvješća o njegovoj smrti od 1945. do dolaska demokracije.
Organizaciju Dana biskupa Carevića u Metkoviću zajednički su osmislili Grad Metković, Ustanova za kulturu i sport Metković, Ogranak Matice Hrvatske u Metkoviću i Hrvatski Domobran Metković. Među onima koji su nazočili pojedinim dijelovima programa bili su dubrovački svećenici, župnik iz Ponikava don Vilim Petrović i župnik iz Mlina don Miljenko Babaić.
Izvor: IKA
Fotografije: Ika; Metković.hr