Dubrovački biskup mons. Mate Uzinić predvodio je u ponedjeljak, 9. svibnja misno slavlje u Kistanjama, na blagdan prijenosa relikvija sv. Nikole i godišnjicu posvete nove crkve. Župnik mons. Nikola Dučkić pozdravio je biskupa Uzinića i izrazio radost što je među njima na današnjem slavlju biskup Dubrovačke biskupije iz koje Janjevci vuku podrijetlo.
Hvala za ljubav prema sv. Vlahu i festi
U propovijedi je biskup podsjetio kako Dubrovnik ove godine slavi Godinu sv. Vlaha u prigodi 1700. obljetnice njegove mučeničke smrti, te izrazio radost što u toj godini može sudjelovati na svečanosti u Kistanju. Zahvalio je Janjevcima „za ljubav prema tom našem svecu, koju pokazujete iz godine u godinu, od pamtivijeka hodočasteći u Dubrovnik i aktivno sudjelujući u našoj zajedničkoj festi sv. Vlaha.“ Pozvao ih je da u svoje molitve uključe i zajednicu koja živi u Janjevu i svjedoči ljubav i pripadnost Katoličkoj Crkvi i hrvatskom narodu.
Budući Janjevci blaženici
Dubrovački biskup je naglasio i da misu slavi kao zahvalu za dar novog budućeg blaženika fra Serafina Kodića Glasnovića, franjevca mučenika, koji je niknuo iz male hrvatske i katoličke oaze na Kosovu koja više od 700 godina čuva svoj hrvatski identitet, svoju katoličku vjeru i sjećanje na dubrovačke korijene.
U srijedu, 11. svibnja ćemo se spomenuti kako je na taj dan 1947. godine, nakon lažnih optužbi i mučenja komunističkih vlasti u Albaniji preminuo fra Serafin, kazao je biskup i nastavio: „Slično kao bl. Alojzije Stepinac, bl. Miroslav Bulešić i drugi u Jugoslaviji, svoju dušu je predao Gospodinu i na taj način pokazao što znači do kraja biti vjeran Isusu Kristu i svjedočiti za njega. Radosni smo što se on pridružio onom nizu povijesnih mučenika Crkve kao što je naš sv. Vlaho, ali i svetaca kao što je sv. Nikola, ali i što naš hrvatski narod njegovim proglašenjem blaženim dobiva još jednog blaženika. Istovremeno sam radostan što će njegov život, a osobito krv njegove mučeničke smrti, biti ‘sjeme novih kršćana’.“
Biskup Uzinić je spomenuo i drugog Hrvata iz Janjeva don Antona Muzića iz Vrnavokola koji je svoju zrelost za nebo posvjedočio u 27. godini života i na samom početku svoga svećeništva. On će također biti proglašen blaženim zajedno s drugim albanskim mučenicima, žrtvama mržnje prema vjeri u Albaniji u razdoblju 1945. – 1974. godine. U molitve za što skorije proglašenje blaženim biskup je preporučio još jednog Hrvata iz Janjeva slugu Božjeg fra Alojzija Palića, koji je ubijen 7. ožujka 1913. godine od crnogorskih vojnika jer se – vrlo suvremeno, poštujući svačije pravo na slobodu vjeroispovijesti – protivio nasilnom pokrštavanju muslimana. „Bitna oznaka identiteta koji povezuje svu ovu trojicu Božjih uglednika je da su bili svećenici, navjestitelji i vršitelji Božje Riječi“.
Veliki broj duhovnih zvanja i danas
Tumačeći misna čitanja dubrovački biskup je naglasio dimenziju sv. Nikole kao pastira i svetkovinu posvete crkve u kojoj zajednica slavi euharistiju. Sveti Nikola tu svoju ulogu pastira vjerno vrši u sadašnjosti, kao što je to činio i u prošlosti, a sama zajednica je uvijek znala među sobom pronalaziti pastire koji će o njoj brinuti. Uime Katoličke Crkve biskup Uzinić je zahvalio Janjevcima na 38 živih svećenika, preko 20 redovnica i nekoliko bogoslova, sjemeništaraca i kandidatica podrijetlom iz Janjeva. A zvanja se nastavljaju rađati u zajednici u Kistanju, primijetio je.
„Svi vi ste bili oni koji ste bdjeli i molili i zbog toga ste u svim vremenima uspjeli, a i danas nastavljate, vršiti ono na što ste kao kršćani pozvani,“ istaknuo je biskup. Naveo je podatak kako je prošle godine u ovoj župi bilo 25 krštenja, a od dolaska zajednice iz Janjeva u Kistanje rodilo se preko 400 djece. Pri tom je biskup istaknuo kako se ne radi samo o novim životima nego i o tome da se toj djeci nastavilo prenositi one pozitivne životne vrijednosti. Učilo ih se da imaju i duhovni život, da se vjera koju stoljećima prenose iz generacije u generaciju, živi u sadašnjosti te da bude prenesena na buduće generacije.
Govoreći o jedinstvu Crkve biskup je pozdravio i pravoslavne svećenike koji su bili na misi, te primijetio kako su Janjevci, iako su bili enklava, sačuvali jedinstvo s Katoličkom Crkvom i s hrvatskim narodom unatoč raznim pritiscima kroz povijest. Uspjeli ste sačuvali svoj nacionalni identitet kojeg čak ni mi u Hrvatskoj često ne znamo prepoznati na pravi način, kazao je biskup.
Sv. Nikola potiče na jedinstvo
Sv. Nikola, kao svetac jedinstvene Crkve, u tome im je bio i treba i dalje ostati nadahnuće, kako bi u novim okolnostima bili graditelji jedinstva, a ne razjedinjenosti. Kako bi gradili „ono jedinstvo koje smo mi u Hrvatskoj izgubili zbog starih podjela koje nas i dalje dijele“ te kako bi svima bili primjer i poticaj i motor koji će voditi prema jedinstvu naroda. Kršćani su i mistično tijelo Kristovo, pa je to još jedan razlog za djelovanje prema jedinstvu Crkve.
Biskup je također potaknuo okupljene vjernike na promišljanje o onome što u današnjoj Crkvi koja je Božji hram kojeg simbolizira i ova crkva, nije dobro. Ne radi toga da bi se zaustavljali na grijehu nego da bi se u Godini milosrđa otvorili prema Božjem milosrđu kako bi mogli uskrsnuti na novi drugačiji život. I živjeti tako da se buduće generacije mognu ponositi njima.
Za oltarom je bilo tridesetak svećenika među kojima i prvi župnik don Pavao Kero. Uime zadarskog nadbiskupa mons. Želimira Puljića na misi je koncelebrirao dekan benkovačkog dekanata don Anđelko Buljat. U crkvi prepunoj vjernika svih generacija nazočni su bili i uzvanici iz društveno-političkog života.
Nakon mise slijedila je procesija oko crkve s moćima („manom“) sv. Nikole, koje je ova crkva dobila prošle godine iz Barija.
A.T.
Cijelu propovijed možete poslušati ovdje.