Povodom 24. svjetskog dana bolesnika, koji se slavi 11. veljače na blagdan Gospe Lurdske, u četvrtak je u dubrovačkoj bolnici na Medarevu slavljena misa za sve bolesnike koji borave u dubrovačkoj bolnici ali i za one koji o njima najviše brinu.
Misno slavlje predvodio je dubrovački biskup mons. Mate Uzinić uz koncelebraciju bolničkog kapelana Opće bolnice Dubrovnik don Jerka Bana.
Potpuni oprost za bolesnike
Mons. Uzinić u svojoj propovijedi osvrnuo se na dvije teme. U prvoj je govorio o Izvanrednom jubileju milosrđa i jubilejskom oprostu. Rekao je kako se oprost ne odnosi na opraštanje grijeha već na opraštanje kazni za grijehe. „Oprost kazni je milost koju nam, na temelju zasluga Blažene Djevice Marije i svetaca, Crkva nudi u pojedinim situacijama i vremenima.“ Biskup je naveo kako je papa Franjo, u želji da jubilejski oprost dopre do sviju, u svome pismu mons. Rini Fisichelliu, predsjedniku Papinskog vijeća za promicanje nove evangelizacije, objasnio da su preduvjeti za potpuni oprost hodočašće u katedralu prema Svetim vratima, sakrament pomirenja i euharistije, ispovijest vjere i molitva na Papinu nakanu. Sveti Otac je dozvolio da se oprost od kazni može dobiti u svim katedralama svijeta i određenim mjestima u biskupijama.
S obzirom na to da bolesni ne mogu uvijek hodočastiti na ta mjesta Papa je objasnio kako oni mogu zadobiti potpuni oprost: „Za njih će biti od velike pomoći da žive svoju bolest i patnju kao iskustvo bliskosti s Gospodinom koji u otajstvu svoje muke, smrti i uskrsnuća pokazuje glavni put koji daje smisao patnji i samoći. Živjeti s vjerom i radosnom nadom taj trenutak kušnje, primajući pričest ili sudjelujući na misi i zajedničkoj molitvi, također posredstvom raznih sredstava društvene komunikacije, za njih će predstavljati način dobivanja jubilarnog oprosta.“
„Pouzdati se u milosrdnog Isusa poput Marije: Što god vam rekne učinite!“
U drugom dijelu propovijedi mons. Uzinić spomenuo je upravo 24. svjetski dan bolesnika i Papinu poruku povodom tog dana, pod naslovom: „Pouzdati se u milosrdnog Isusa poput Marije: Što god vam rekne učinite!“ Papa Franjo primjećuje da bolest, osobito teža, dovodi čovjeka u egzistencijalnu krizu koja s jedne strane stavlja vjeru u kušnju, a s druge strane može otkriti i njezine potencijale koji nisu prestanak bolesti i onoga što ona sa sobom nosi, nego ključ dubljeg smisla onoga što proživljavamo i koji nam pomaže vidjeti bolest kao put koji nas dovodi bliže Isusu koji hodi uz nas noseći križ, navodi biskup te dodaje: „Gozba u Kani je slika Crkve, u središtu je milosrdni Isus koji čini znamenje, oko njega su učenici, a uz Isusa i učenike je Marija, brižna i pobožna Majka, dobrodušna i budna oka, majčinskog srca, puna milosti, koja nas zagovara. Ona je ‘tješna’ Majka, koja ‘tješi’ svoju djecu.“
Isus je sam rado pomogao ljudima što je vidljivo kroz događaj gozbe u Kani Galilejskoj, a na Marijinu zamolbu pokazao je i svoje milosrđe: „U Marijinoj brizi se ogleda Božja nježnost koja je prisutna i u životima svih onih koji pohađaju bolesne i razumiju njihove potrebe. Koliko puta majka koja bdije uz krevet bolesna djeteta, ili dijete koje se brine za starijeg roditelja, ili unuk i unuka koji se brinu za baku i djeda, stavlja svoju molitvu u Gospine ruke!“
„Sam Isus pokazao je prisutnost Kraljevstva Božjega u prvom redu kroz ozdravljenja. Ljubav oživljena vjerom potiče nas da za njih molimo nešto veće od tjelesnog zdravlja: molimo za mir, za vedrinu života koja izvire iz srca i koja je Božji dar, plod Duha Svetoga, dar kojega Otac nikad ne uskraćuje onima koji zaufano mole“, zaključio je mons. Mate Uzinić.
Pjesmom su misu uveličali članovi zbora mladih iz župe sv. Mihajla, a na misi su uz ostale sudjelovali i članovi dubrovačkih podružnica Hrvatskog katoličkog liječničkog društva i Hrvatskog katoličkog društva medicinskih sestara i tehničara.
Biskup Uzinić obišao je neke od odjela dubrovačke bolnice gdje se susreo s bolesnicima.
Nikša Sentić