U svetištu Gospe Čarskoga polja na Korčuli okupili su se u velikom broju vjernici na blagdan sv. Jakova apostola u srijedu, 25. srpnja kako bi sudjelovali na misnom slavlju na kojem su, uz ostalo, zajedno zahvalili Bogu i Gospi na 25 godina svećeništva don Željka Kovačevića, župnika župe Svih svetih u Blatu i dekana Korčulanskog dekanata. Uz župnika Kovačevića koncelebrirali su sadašnji kao i bivši župnici i redovnici na službi na Korčuli. Kroz rodno Čarsko polje vjernici su išli u procesiji noseći sliku Gospe Čarskog polja, a bratimi nekoliko bratovština sudjelovali su u procesiji u svojim odorama.
Župnik Kovačević je u propovijedi kazao kako je svećenstvo proživio kao neizmjerni dar te je zahvalio Bogu na tom daru, što ga je poslao kao izabranika i posrednika između Boga i ljudi, navjestitelja Božje dobrote, riječi i milosti.
„Od davnina pobožni puk otoka Korčule 25. srpnja hodočasti u korčulansko svetište Gospe Čarskog polja. Iako Svetište Gospe Čarskog polja datira još iz 14. st. (1329. godine), njegova važnost raste početkom 17. st kada brigom korčulanskih biskupa ovo svetište dobiva alabastreni reljef na kojem su prikazani detalji iz života Blažene Djevice Marije. Od tada postaje hodočasničko mjesto cijelog otoka Korčule, gdje i danas, ne mali broj vjernika s pouzdanjem pješice hodočasti“, kazao je propovjednik. „Koliko je Korčulanima bitan blagdan Gospe Čarskog polja pokazuju i brojni Korčulani koji žive u dijaspori. Oni svoj odmor i boravak kod kuće planiraju tako da mogu hodočastiti svojoj Gospi Čarskog polja.“
Lik BDM Gospe Čarskog polja, uz koji su povezane legende o ukazanju i čudesnom dolasku Gospina lika koji je prikazan u pet reljefa koji prikazuju otajstva iz Gospina života (Navještenje, Porođenje, Poklon mudraca, Krunjenje i središnji motiv Uznesenje) bogat je simbolikom i mogućim značenjima. U svim tim prikazima, osim u onom kad joj se Isus nalazi u naručju, vidimo Gospu u molitvenom stavu i s uzdignutim rukama. „U Marijinom molitvenom stavu možemo otkriti trajni odnos koji je Marija kao član Crkve imala i ima prema Bogu, ali i u odnosu prema Crkvi. Ovu Marijinu dimenziju moliteljice i zagovornice Crkve pred Bogom dodatno pojačava činjenice da se središnji Gospin lik nalazi kao u nekoj lađi, a tako je i s Isusovim likom položenim u jasle koje također sliče na lađu, što nam omogućuje da u lađi prepoznamo i sliku Crkve čiji je Marija najistaknutiji član. Ovo dodatno dočarava i ono trajno stanje koje je Isusovim utjelovljenjem u lađu – čovječanstvo – nastalo u odnosu između Marije i Boga kojemu se Marija moli i lađe – Crkve – u kojoj se Marija nalazi, za koju moli i koju zagovara.”
Čestitajući župniku 25. obljetnicu svećeništva predstavnici župe u narodnoj nošnji darovali su mu misnicu. Liturgijsko pjevanje predvodio je mješoviti župni zbor pod vodstvom s. Julijane Beretić, a na misi se okupio i veliki broj redovnica s ovog područja te vjernika s cijele Korčule kao i predstavnici vlasti. Župnik don Mihael Čavlek zahvalio je na kraju svim hodočasnicima na sudjelovanju na ovom slavlju.
Večer uoči ovog događaja predstavljena je knjiga don Boža Baničevića „Gospa Čarskog polja“.
Medijska grupa župe Blato/A.T.