Prva u nizu glazbeno-edukativnih-ekumenskih radionica „Pjesma povezuje“ održana je sinoć u dvorani Pape Ivana Pavla II. i na njoj je volonterka Caritasa, studentica iz Ugande Suubi Felister govorila na temu obitelji.
Na početku nazočne je pozdravila zamjenica ravnatelja Caritasa Marija Đurović koja je ukratko ispričala kako je Suubi Felister počela volontirati u Caritasu i kako je došlo do ideje da se organizira ovakvo jedno događanje u listopadu koji se u Crkvi obilježava kao misijski mjesec.
Studentica Suubi Felister ukratko se predstavila kazavši kako dolazi iz predgrađa Kampale u Ugandi, da je dio šesteročlane obitelji u kojoj su roditelji zaposleni, a djeca se školuju što predstavlja primjer modernije obitelji u Ugandi. Njezina obitelj ipak ima obilježja tradicionalne obitelji jer su uspjeli očuvati harmoniju među članovima. „U prošlosti smo živjeli u tzv. proširenim obiteljima, znači otac i majka sa svojom djecom i njihovom djecom odnosno sa unučadi. Postojale su čak i poligamne obitelji u kojima si mogao imati djece koliko si htio i to s jednom ili više žena. Vladali su harmonični odnosi, svatko je dobivao onoliko koliko mu je trebalo i sve su radili zajedno. I kad je došlo vrijeme gladi obitelji su se međusobno pomagale. Međutim, u današnja ‘moderna vremena’ situacija se promijenila. Obitelji se sve više natječu tko će više postići, imati više i bolje, što je dovelo do pojave zavisti i odjeljenja unutar proširene obitelji,“ rekla je na početku Suubi Felister.
Prema njenom kazivanju današnji ustroj obitelji u urbanim predjelima Ugande ne razlikuje se puno od obitelji u zapadnim zemljama svijeta iako pretežno imaju četvero djece, a taj je broj propisan od strane vlade Ugande. Broj djece propisan je zbog toga što svaka vlada želi postići napredak. Naime, smatraju kako je on moguć jedino uz reduciran broj djece, a četvero je maksimalan broj s kojim roditelji imaju izgleda osigurati im školovanje koje je jedna od osnovnih uvjeta za napredak u životu. Jedno od postavljenih pitanja bilo je vezano uz razvod braka u Ugandi, a Suubi je odgovorila kako su razvodi počeli u novije vrijeme, od 90.-ih godina prošlog stoljeća. U prošlosti brakovi su bili dogovoreni i nije bilo razvoda, čak je i stopa nasilja u obitelji bila vrlo niska. Međutim, danas, moderna obitelj poznaje termin razvoda, ali i porast nasilja u obitelji.
Kako se projekt zove „Pjesma povezuje“ učilo se pjevati poznatu duhovnu pjesmu „Moj Isus“ na hrvatskom, engleskom i na jeziku Ugande.
Sljedeća radionica održat će se u iduću srijedu, 9. listopada s početkom u 19.30 u dvorani Ivana Pavla II. i tada će Suubi govoriti na temu školovanja, a obradit će se popularna pjesma „Nek pada“.
M.Đ.