Predavanje „Što način komunikacije govori o nama?” za svećenike Dubrovačke biskupije održala je dr. med. Irena Primorac Bošnjak, specijalist psihijatrije i voditeljica Odjela za mentalno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije u četvrtak, 17. veljače u bivšem samostanu sv. Klare u Dubrovniku. Ovo predavanje je organizirano u sklopu Tjedna psihologije, a bilo je namijenjeno u prvom redu mlađim svećenicima te otvoreno i za sve ostale zainteresirane svećenike. Na susretu je sudjelovao i dubrovački biskup mons. Roko Glasnović.
Okupljene je putem video veze pozdravila voditeljica Obiteljskog savjetovališta Dubrovačke biskupije Silvia Sokal Gojavić rekavši kako je ovo 15. Tjedan psihologije u Hrvatskoj kojeg organizira Hrvatsko psihološko društvo i kojim se na jedan način promovira struka. Podsjetila kako se u Tjednu psihologije već nekoliko godina u Dubrovniku organizira i prigodno predavanje za svećenike.
Dr. Primorac Bošnjak je uvodno kazala kako način na koji netko komunicira može dosta reći o toj osobi. Ako analiziramo svoje reakcije na ono što neka osoba govori to nam može reći puno toga i o nama samima, ustvrdila je te to dodatno pojasnila. Kad mi nemamo problem u svezi s tim, mi afektivno ostajemo mirni. Čim se dirne negdje gdje mi imamo problem, počinje burna afektivna reakcija koja može biti različita. To nam pokazuje da nešto u nama nije raščišćeno i da nas to iz nesvjesnog dijela ometa u svakodnevnom životu, ali mi ne razumijemo u čemu je problem, posvijestila je predavačica.
Spomenula je i razne vrste komunikacije poput verbalne i neverbalne te statične i dinamične znakove te je više progovorila o komunikaciji na nesvjesnoj razini. „Najvažnija stvar u komunikaciji je čuti ono što nije rečeno“, istaknula je te pojasnila da nesvjesni dio ličnosti strahovito utječe na nas.
Dr. Primorac Bošnjak je zatim detaljnije govorila o nekoliko tipova ličnosti poput nezrele, anksiozne, dramatične i ekscentrične ličnosti i načinima na kojima im se pomaže da dođu do zrele ličnosti.
„Vi kao svećenici sigurno ćete se često naći u situacijama da neke osobe imaju potrebu da se navežu na vas jer ste idealna figura zamjene za oca. To je pokušaj da se ono što se nije dobilo u odnosu s ocem nađe u tom odnosu sa svećenikom“, osvijestila je predavačica. Jako bitno je to osvijestiti jer kroz lošu komunikaciju možemo ljude još više raniti.
S obzirom na to da mnogi ljudi različitih tipova osobnosti dolaze na razgovore sa svećenicima predavačica je naglasila: „Prvi princip koji bi trebao biti jest: važno je ne naštetiti. Sigurno nećemo uspjeti pomoći svim ljudima koji dođu kod nas, ali stavimo neki kriterij da nikome ne nanesemo bol i štetu.“
Zrela osoba je sposobna voljeti i ima zrele obrambene mehanizme. Zaključujući predavanje dr. Primorac Bošnjak je poručila: „Voli se – i budi zahvalan Bogu za sve međuljudske odnose koji su te učinili takvim kakav jesi. Zatim voli svog bližnjeg – tako će i on moći početi voljeti samoga sebe.“
Nakon predavanja svećenici su imali prigodu postavljati pitanja i iznijeti svoja promišljanja i prijedloge te su u razgovoru s predavačicom mogli dobiti odgovore i neka dodatna pojašnjenja.
Angelina Tadić