Predstavljanje knjige „Povijest prve javne knjižnice na hrvatskome tlu (1463.). Knjižnica samostana sv. Dominika u Dubrovniku u okviru humanističkih gibanja u XV. i XVI. stoljeću“, autora prof. dr. sc. Stjepana Krasića, održano je u ponedjeljak 27. lipnja u klaustru dominikanskog samostana.
Organizatori predstavljanja knjige su samostan sv. Dominika u Dubrovniku i Grad Dubrovnik. Moderatorica večeri bila je Nike Nagy, a uime domaćina sve nazočne pozdravio je fr. Tomislav Kraljević, prior samostana.
Prva predstavljačica knjige prof. dr. sc. Ivana Hebrang Grgić, predstojnica Katedre za knjigu i nakladništvo na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, izrazila je veliko zadovoljstvo što je ova knjiga koja govori o povijesti knjižnice objavljena jer je posao pisanja jedne ovakve knjige izrazito mukotrpan i dugotrajan. “Ova knjiga je puno više od onoga što na prvi pogled naslov otkriva. Ona donosi jedan sustavan pregled ne samo knjiga i knjižnice, već cjelokupnog društvenog, kulturnog, političkog i znanstvenog konteksta, koristeći nevjerojatnu količinu arhivskih podataka objašnjava i sve što je dovelo do nastanka te knjižnice”, objasnila je prof. Hebrang Grgić. Također, prof. Hebrang Grgić istaknula je kako nas autor još usporedno uvodi i u priču o Redu propovjednika koji su oduvijek gajili ljubav prema knjizi te progovara i o gradnji srednjovjekovnog Dubrovnika i o raznim biografijama građana grada Dubrovnika.
“Ova knjiga može biti korisna literatura svima koji proučavaju povijest, povijest umjetnosti i znanosti, arhitekturu i brojna druga područja. Pisana je znanstvenim stilom, ali namijenjena i široj čitateljskoj publici”, rekla je prof. Hebrang Grgić te zaključila kako je ova knjiga nastala zahvaljujući tome što je autor prof. Krasić pravi renesansni čovjek koji je širokog obrazovanja i poznaje brojne jezike te se nada da će u daljnjim svojim planovima nastaviti istraživati s istim entuzijazmom.
Autor prof. Krasić pojasnio je povijesne okolnosti i širi kontekst kako je došlo do gradnje i otvaranje prve javne knjižnice izvan Italije. U vrijeme XV. i XVI. st. i u samostanu sv. Dominika u Dubrovniku mnogo se gradilo i poboljšavalo, pa su se tražila i nova rješenja u vidu većih i ljepših prostorija za obavljanje specifične djelatnosti njegovih članova koji su intelektualnom radu pridavali izuzetno visoko mjesto. Gradnja knjižnice počela je oko 1463. Udruženim naporima samostana i grada razmjerno je brzo napredovala, tako da je završena prije 1520.
“Bila je namijenjena – kako se čita u odluci vlade Dubrovačke Republike od 23. travnja 1501. – ‘na čast Božju, na ukras samostana, uslugu kako svih naših građana, tako i stranaca koji dolaze u naš grad’ te tako je u Gradu pod Srđem ugledala svjetlo dana 3. po redoslijedu osnutka i 1. izvan Italije javna knjižnica, koja je svojom otvorenošću u priznanju prava svakom čovjeku na knjigu, njenoj demokratizaciji, prevladavanju srednjovjekovne feudalne zatvorenosti u sebe itd., napravila krupan civilizacijski iskorak, objavivši tako ne samo na hrvatskim prostorima zoru novoga vijeka”, istaknuo je prof. Krasić.
Na samom kraju, svima okupljenima obratila se i zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić te čestitala je autoru i istaknula da je Gradu Dubrovniku velika čast što može biti suorganizator jednog ovakvog događaja jer je to značajan doprinos ne samo očuvanju naše kulturne baštine, nego i rasvjetljavanje još jednog važnog trenutka dubrovačke povijesti i potvrda značaja Dubrovačke Republike.
U glazbenom programu sudjelovao je Kvartet drvenih puhača DSO-a.
Izdavač knjige je Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu.
Tea Kuzek Marević