U župnoj crkvi sv. Križa u Gružu u utorak, 11. listopada, upriličeno je predstavljanje knjige „Crkva Gospe Luncijate u Gružu – Hortus marianus“. Knjigu su predstavili autori Anamrija Bezek i dr. sc. Vinicije B. Lupis te župnik župe sv. Križa fr. Mihael Mario Tolj, a predstavljanje je moderirala tajnica dubrovačkog ogranka Matice Hrvatske dr. sc. Jelena Obradović Mojaš.
Na nešto više od stotinu stranica ova knjiga donosi dugu povijest Crkve Gospe Luncijate u Gružu koja se do današnjih dana sačuvala u izvornom obliku. Na promociji je rečeno kako je tijekom vremena uništen Gospin lik u svetištu, koji je zasigurno bio središnji dio pozlaćenog poliptiha, ali i da je usprkos svemu ovo kultno mjesto ostalo neoskvrnjeno u svojem slijedu duhovnosti. U knjizi je naveden i točan datum početka gradnje, što je za građevine iz 14. stoljeća danas teško pronaći, zahvaljujući oporuci dubrovačkog trgovca Anđelija Ljutice od 05. svibnja 1348. u kojoj je ostavio novac za izgradnju kako ove tako i još nekoliko crkvica.
Na početku predstavljanja župnik Tolj izrazio je zadovoljstvo što je predstavljanje knjige održano baš u župi kojoj crkvica i pripada. Istaknuo je kako je predstavljanje ove knjige važno za dominikance s obzirom što krajem ove godine obilježavaju 800. godine od osnutka svoga Reda, ali i zbog toga što je Dominikanska provincija posvećena navještenju Blažene Djevice Marije . „Možemo reći da je ova crkva postala Marijansko svetište župe sv. Križa u kojem se bogoslužja održavaju svake druge nedjelje u mjesecu i u koje se hodočasti na svetkovinu Navještenja i na blagdan Gospe Lurdske“.
Autor Lupis objasnio je kako zbog slavljena istog dana Marijina začeća i Kristova utjelovljena za Dubrovčane ova crkvica predstavlja kako marijansko tako i kristološko svetište. Istaknuo je kako se u bizantskoj umjetnosti Bogorodica tijekom začeća prikazuje uzdignutih ruku te su između ostalog i zbog toga ove crkvice posvećivale Mariji kako bi spriječile dolazak kuge, koja je harala u 14. stoljeću, u mjesta. Zbog toga su se gradile na ulazu u gradove i mjesta, pa tako osim na Nuncijati i Pločama, crkvice Gospe Luncijate se mogu pronaći diljem Dubrovačke biskupije, te su ujedno time pomogle stvaranju Marijanskog kulta na dubrovačkom području. „Ova knjiga bi upravo zato trebala pobuditi interes za ovo jedno zapleteno svetište dubrovačkog kraja koje se sada nalazi na užem području grada. Ovo svetište je za grad Dubrovnik iznimno važno i trebalo bi biti poticaj drugim autorima da obrađuju one segmente dubrovačke povijesti koji još nisu dovoljno obrađeni“, kazao je autor.
Zanimljivo je kako je autorica Bezek temu ove crkvice započela u svome diplomskom radu a u suradnji s dr. sc. Vinicijem B. Lupisom dovršila, čega je rezultat spomenuta knjiga. Autorica je na predstavljanju govorila o detaljima iz prošlosti crkvice, pa je tako između ostalog spomenula kako je u 16. stoljeću brigu o Gospi Luncijati preuzela obitelj Sorkočević sve do 19. stoljeća kada ju je kupio gruški trgovac Pero Lujak koji ju je obnovio i 1897. godine zajedno s okolnim zemljištem poklonio gruškoj župi.
Na kraju predstavljanja tajnica dubrovačkog ogranka Matice Hrvatske kazala je kako je ova knjiga objavljena u sklopu biblioteke „Prošlost i sadašnjost“ dubrovačkog ogranka Matice Hrvatske.
Knjigu je u 300 primjeraka tiskala Tiskara Zelina, a lektorirala ju je Karmela Prosoli.
Mješoviti pjevači zbor župe sv. Križa-Gruž predvođen voditeljicom Marijom Brčić pjesmom je uveličao predstavljanje knjige izvevši tri skladbe iz Marijanskog repertoara. Predstavljanju su uz brojne vjernike nazočili i ovogodišnji dominikanski novaci zajedno s priorom dominikanskog samostana u Dubrovniku fr. Matijasom Farkašem.
Nikša Sentić