U najnovijem djelu autor obrađuje glazbeni život Dubrovnika u 19. stoljeću, razdoblju koje je u domaćoj historiografiji općenito slabije poznato. Iako suočen s brojnim izazovima prilikom pisanja knjige, prvenstveno malim brojem arhivskih izvora za prvu polovicu 19. stoljeća, autor je marljivim istraživanjem i komparativnim primjerima ipak uspio rekonstruirati ovaj dio kulturne povijesti Dubrovnika.
Ovo moje djelo mali je doprinos obilježavanju dvjestote godišnjice otkako je Dubrovnik potpao pod austrijsku vlast i stote godišnjice od početka Prvog svjetskog rata kojeg je 1914. godine započela Austrija. Završetkom rata i raspadom Austro-Ugarske Monarhije otvorila se prilika da više naroda dobiju slobodu i stvore vlastite države. Među tim narodima bili su i dubrovački Hrvati kojima je Austrija oduzela samostalnu državu čime je Dubrovnik izgubio vodeću ulogu u politici, gospodarstvu, znanosti i umjetnosti, a posebice u glazbi. Nadam se da sam ovim radom uspio osvijetliti mnoge nepoznate glazbene pojedinosti iz tog razdoblja starog Dubrovnika, rekao je autor.
U svome govoru mo. Demović je ponajviše zahvalio umirovljenoj profesorici engleskog jezika dubrovačke gimnazije gđi. Pavici Šperk-Šundrici, bez čije novčane potpore ovo djelo ne bi bilo objavljeno. Napomenuo je kako ono što je u knjizi napisano predstavlja najveći domet hrvatske glazbe u ono doba, niti jedan grad osim Dubrovnika to nije imao, moramo biti ponosni i to cijeniti.
Ovo bogato djelo od preko 640 stranica izdala je Udruga „Stara Dubrovačka glazba“.
Za dobar ugođaj pobrinuli su se dubrovački kvartet, tenor don Ivan Bingula iz ansambla “Antiphonus” i recitator Sebastijan Vukosavić.
Don Miho Demović (Dubravka, Konavle, 1934.) jedan je od najvećih živućih glazbenih povjesničara i muzikologa u Hrvatskoj. Svećenik je Dubrovačke biskupije od 1959. godine i bio je voditelj zbora dubrovačke katedrale, a po preseljenju u Zagreb istu je dužnost dugo godina vršio i u zagrebačkoj katedrali. Autor je brojnih knjiga i članaka u kojima je na arhivskim izvorima otkrio i afirmirao velik broj dotad nepoznatih imena i događaja iz povijesti glazbenog života u Dubrovniku. Dobitnik je brojnih priznanja za svoj predani rad, među kojima i Nagrade Grada Dubrovnika za životno djelo 2007. godine.
Nikša Sentić