U Dubrovniku je u utorak, 4. veljače pod predsjedanjem splitsko-makarskog nadbiskupa i metropolite mons. dr. Marina Barišića održana sjednica biskupa Splitske metropolije, koji se uobičajeno sastaju uz svetkovine svetaca zaštitnika pojedinih biskupija metropolije. Sjednici su nazočili šibenski biskup mons. Ante Ivas, hvarski biskup mons. Slobodan Štambuk i dubrovački biskup mons. Mate Uzinić.
Na sjednici se razgovaralo o nekim zajedničkim temama poput Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Splitu, posebice pitanja časopisa i izdavačke kuće „Crkva u svijetu“ te časopisa „Služba Božja“. Razgovaralo se i o zajedničkom kalendaru za ovu godinu te o Propriumu, liturgijskom kalendaru vlastitom za svaku biskupiju, kako bi se eventualno ujedinili te izdavali kao misal.
Zatim se raspravljalo i o jednom starom „Priručniku kod oltara“ koji je bio vrlo praktičan, njega su prvo župnici otvarali i u njemu su mogli pronaći sve glavno za proslave i liturgijske pobožnosti, kako ga osuvremeniti te izdati da to bude zajednički priručnik za svećenike. Zanimljivo je da je „Priručnik kod oltara“ bio prisutan među svećenicima od Krka do Kotora.
Biskupi su izmjenili iskustava o pastoralnim pohodima župama, o tome koji su problemi na terenu, što doživljavaju župnici, čemu bi trebalo posvetiti više pažnje. Biskupi su razgovarali i o tome kako uspostaviti što bolji kontakt sa župama i župnicima, da se ne osjećaju osamljeni i udaljeni, da komunikacija između biskupa i svećenika ne bude samo na tehničkoj razini nego na onoj ljudskoj, životnoj, kršćanskoj, crkvenoj.
Na upit nadbiskupu Barišiću o davanju godišnjeg financijskog izvješća javnosti, što je Dubrovačka biskupija nedavno učinila, nadbiskup je kazao da vjeruje da je to dobro i s vremenom će trebati ići tim putem. „Gdje se god dobiva neki novac, u ovom slučaju od strane države, dobro je da to bude transparentno. To uglavnom i jest tako, mi dajemo izvješće preko Hrvatske biskupske konferencije, koje se onda dostavlja nadležnom Ministarstvu i to nije ništa neobično.“
Nadbiskup je spomenuo i pitanje oporezivanja: „Naše profitabilne ustanove poput onih koje iznajmljuju neke prostore normalno plaćaju porez kao i svi drugi građani. No, sad treba vidjeti gdje je granica, što sve skupa ulazi u to oporezivanje, ima li Crkva neke svoje specifičnosti poput milodara, misa i sl. Vjerujem da postoje neke specifičnosti koje su posebna kategorija. A što se tiče ostalog, tretirani smo kao i drugi građani.“
Angelina Tadić