Međubiskupijski stručni skup na temu „Zdrav duh u zdravomu tijelu. Korelacija Katoličkog vjeronauka i Tjelesne i zdravstvene kulture” za vjeroučitelje Dubrovačke biskupije, kao i vjeroučitelje Zadarske nadbiskupije i Šibenske biskupije, održan je u subotu 28. studenog. S obzirom na epidemiološku situaciju, stručni skup je održan online preko aplikacije Zoom.
Prvo predavanje na temu „Čovjek i njegovo tijelo. Ambivalentnosti zapadnoga mišljenja”, održao je dr. fra Ante Vučković, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu koji je kazao kako je ljudsko tijelo mjesto proturječja – možemo ga osjećati kao poslušnog slugu, ali i kao teret. Počevši od Sokrata i Platona preko Descartesa do suvremenih filozofa, predstavio je odnos prema tijelu tijekom povijesti: od grčkog odvajanja duše od tijela i davanja prednosti duši, preko suvremenog zanemarivanja duše u korist tijela, do ponovnog otkrića jedinstva čovjeka satkanog od tijela i daha života. Osobito je istaknuo otuđenost prema tijelu koje je postalo obilježje modernog načina življenja, odnosno razliku između „imati tijelo” i „biti tijelo”.
Predavanje na temu „Kult tjelesnosti kod djece i mladih danas. Psihološko-sociološki pogled” je održala dr. Gina Šparada s Katoličkog bogoslovnom fakulteta Sveučilišta u Splitu. Ustvrdivši da je jedna od najvažnijih emocionalnih i socijalnih potreba čovjeka potreba za pripadanjem koja utječe na njegovo ponašanje, dr. Šparada je istaknula podložnost mladih ljudi upadanju u zamke kulta tjelesnosti, zbog nedostatka kritičkoga mišljenja i zbog ovisnosti o mišljenju drugih. Na poseban način društvene mreže i pritisak vršnjaka utječu na mlade ljude da prisvoje ponašanja koja uključuju imitiranje drugih ili slijeđenje nametnutih ideala ljepote i zdravlja, istaknula je predavačica, naglasivši da je mlade potrebno naučiti strategijama reagiranja na kritike, načinima kako ne doživljavati osobno nekonstruktivne komentare te ih potaknuti da postanu što autentičniji. Ukoliko steknu osobnu autonomiju, djeca i mladi puno lakše će sami znati odabrati na koji način tretirati svoje tijelo kada su u pitanju ljepota i zdravlje, zaključila je predavačica.
U trećem dijelu stručnog skupa održane se tri prezentacije na temu „Korelativne mogućnosti s praktičnim primjerima između Katoličkoga vjeronauka i Tjelesne i zdravstvene kulture”, a održali su ih vjeroučitelji: s. Renata Azilović, Jolida Klarić i Ana Zupčić.
Neposredno uoči stručnog skupa, također preko aplikacije Zoom, održan je susret dubrovačkog biskupa Mate Uzinića s vjeroučiteljima Dubrovačke biskupije, tijekom kojeg se biskup obratio vjeroučiteljima, a vjeroučitelji su njemu zahvalili za gotovo 10 godina njegove biskupske službe.