Na svetkovinu Uznesenja Marijina 15. kolovoza brojni vjernici tijekom dana hodočastili su u dubrovačku katedralu Gospe Velike kako bi sudjelovali na misnim slavljima, te se pomolili i zapalili svijeću ispred zavjetne slike Gospe od Porata.
Svečano večernje koncelebrirano euharistijsko slavlje ispred katedrale predvodio je dubrovački biskup mons. Mate Uzinić koji je nakon mise u gradskom portu blagoslovio barke i brodove, sve koji od mora žive kao i sve putnike koji ne samo brodovima nego i drugim prometnim sredstvima dolaze i odlaze iz Dubrovnika.
Uznesenje BDM pokazuje da su Bog i čovjek pobjednici
U propovijedi je biskup Uzinić naglasio kako su svi pozvani biti Božji suradnici u ostvarenju Božjeg plana spasenja kojeg Bog ima s čovjekom i čovječanstvom, a u kojemu je Blažena Djevica Marija bila važan dio. U tu povijest spasenja se uklapa i Marijino uznesenje koje pokazuje da je povijest spasenja povijest koja je ostvarila svoj cilj, koja se ispunila. „To je povijest koja je pokazala da je Bog u konačnici pobjednik, da je čovjek u konačnici pobjednik, i to čovjek u cijelosti. Marija je dušom i tijelom uznesena na nebo i sada nas u nebu kao naša majka čeka i zagovara,“ rekao je biskup.
Objašnjavajući što je to povijest spasenja u kojoj u konačnici pobjeđuju i Bog i čovjek, biskup je protumačio misna čitanja. U Knjizi Otkrivenja, u slici borbe između Zmaja i Žene, prikazana je trajna borba „zla protiv dobra, oholosti protiv poniznosti, moći protiv slabosti.“ U slici žene može se prepoznati Crkva, čovječanstvo, te kao njihova predstavnica i Blažena Djevica Marija.
Bog je osobno i aktivno uključen u ovaj svijet
Na svjetskoj pozornici ne samo da se odvija borba zla protiv dobra, nego čitanja upućuju i da se Bog aktivno i osobno uključio u tu borbu na strani žene i njezinog potomstva, na našoj strani, na strani dobra, kazao je biskup. U hvalospjevu „Veliča“ Marija tako zahvaljuje Bogu zbog njegove uključenosti na osoban način u ljudsku povijest.
Po toj Božjoj uključenosti potpuno se mijenja ona logika i poredak koju je u ovaj svijet unio Zli. Bog, naime, snizuje oholice i umišljene, zbacuje silne s prijestolja, site i bogate odbacuje, a uzvisuje ponize, neznatne, gladne…To je logika koju je Bog unio u ovaj svijet i koja se očitovala u Blaženoj Djevici Mariji. Na kraju će Božja uključenost u povijest završiti konačnom Božjom pobjedom, a svi mi bit ćemo dionici njegova kraljevstva. Božje kraljevstvo se već dogodilo, a na konačan način će se dogoditi kad Bog konačno obeskrijepi oholost, silu, vlast, „svako vrhovništvo“, i smrt, povezao je biskup razmišljanje s drugim čitanjem.
Po Kristu se Bog uključio u našu povijest, učinio je svojom poviješću i osposobio nas da dušom i tijelom možemo biti dionici njegove vječnosti, istaknuo je.
Kako se uključiti u Božju povijest na zemlji?
Dva su načina na koji se svatko može uključiti u Božju povijest: staviti se poput Marije na raspolaganje Bogu i njegovom planu sa svakim od nas po kojem se on uključuje u ovaj naš svijet na stani dobra te mijenjati svijet po malim gestama ljubavi u svakodnevici.
Biskup je istaknuo razliku između „velike povijesti“ u kojoj obični čovjek može malo učiniti jer ima svoje granice, a koja se ovih dana na tako drastičan način pokazala u, pretpostavlja se, „ubojstvu našeg sunarodnjaka Tomislava Salopeka“. Ta “velika povijest” se odvija negdje iznad nas, možemo joj biti i jesmo žrtve, i često je ne možemo promijeniti osim po svojoj uključenosti u onaj plan koji Bog ima s nama.
U tu veliku povijest spada i sve ono što se događa kršćanima na Bliskom Istoku i u drugim zemljama svijeta, ali i velika gospodarska kriza koja pogađa najslabije među nama, dodao je biskup Uzinić. Toj povijesti koja se događa iznad nas i mimo nas i koju ne možemo promijeniti, možemo se bar opirati poput Marije, surađujući s Bogom u njegovom planu. Biskup je kao primjer naveo problematiku sve manjeg broja rođenih i iseljavanje mladih „s čim se ne smijemo složiti“, a to se može mijenjati otvorenošću prema životu i stvaranjem boljih uvjeta za život u ovoj zemlji.
Govoreći o tome kako Bog želi mijenjati svijet i po malim svakodnevnim gestama ljubavi, biskup je pozvao na stvaranje boljeg i ljudskijeg svijeta, u kojem je prisutnije dobro nego zlo, u kojem će biti više ljubavi nego mržnje.
Primjer Marije koja je posjetila Elizabetu je primjer i za te male obične geste ljubavi. Dodao je tome i brigu za zemlju na kojoj živimo i njezinu zaštitu, za svako stvorenje, kao i upućivanje lijepih riječi jednih drugima, čime se stvara ljepše ozračje, bolji i kvalitetniji svijet.
„Stvorit ćemo svijet koji će sigurno zbog toga, po nama i radi nas, postajati sve više Božji svijet u kojemu se sve više može očitovati ono čemu se nadamo – ljepota raja.“ A da bi se to postiglo ne može se biti nesvrstan, mora se biti na Božjoj strani, strani dobra, strani Marije i Isusa Krista.
Blagoslov u gradskoj luci – više brodova nego lani
Katedralni župnik don Stanko Lasić najavio je redoslijed procesije u kojoj su sudjelovali svećenici, redovnici, redovnice, bogoslovi i sjemeništarci, vjernici i vjernice. Sliku Gospe od Porata u procesiji prema gradskoj luci i nazad, nosili su kapetani Zdravko Prohaska, Matko Tomić i Miho Trojanović, upravitelj stroja Nikola Ćorak, te zapovjednici brodova „Tirena“ i „Zrinski“ Bogomir Vuković i Kristijan Bazdan.
Uz ostale barke, u gradskom portu bili su i lokrumski brodovi Zrinski i Skala, povijesna replika Tirena te dvadesetak brodova koji sudjeluju na Big Game Cupu Dubrovnik koji se ovih dana održavao u dubrovačkom akvatoriju.
Liturgijsko pjevanje predvodili su katedralni zborovi pod vodstvom Margit Cetinić, a vjernici katedralne župe i bogoslovi na misi su čitali čitanja i molitvu vjernika. U Godini posvećenog života evanđelje je navijestio gvardijan franjevačkog samostana Male braće fra Veselko Grubišić. Župni kapelani don Marin Lučić i don David Pahor te članovi Bratstva Presvetog Sakramenta tijekom cijelog dana pažljivo su vodili računa da ovaj veliki dan „u Gospe“ prođe u najboljem redu.
Za svetkovinu zaštitnice vjernici u katedrali pripremali su se tijekom trodnevnog duhovno-molitvenog programa.
Angelina Tadić