Drugi dan Obiteljske škole koja se održava u dubrovačkom hotelu „Neptun“ započeo je u subotu, 16. studenog predavanjem profesorice psihologije Vesne Gračner pod naslovom „Traume i komunikacija“. Predavačica je govorila o problemu ponavljanja trauma iz djetinstva u odrasloj dobi. Dječja ljubav koja je nezrela, sebična i želi samo primati mora biti kasnije prepoznata, a to je cilj razvoja zrele osobe, te se s tom čežnjom mora ispravno postupati. Neproživljena iskustva iz djetinstva stvaraju nesvjesnu prisilu da osoba ponavlja povrede. Odnose slične onima iz djetinjstva odrasla osoba stvara kasnije upravo u najbliskijem odnosu, a to je brak. Zahtjeva se ljubav iz djetinjstva koja se nije dobila, ali upravo prisila sprečava ljubav. Na svjesnoj razini uvijek biramo za bračnog partnera osobu s pozitivnim osobinama, a na nesvjesnom nivou biramo partnera s negativnim osobinama i komplementarnog partnera na osnovu slike osoba koje su nas podigle, istaknula je Gračner. To je iskrivljena slika autoriteta iz djetnjstva. Profesorica je detaljno obradila pojavu zaljubljenosti kroz fenomene prepoznavanja, bezvremenosti, cjelovitosti i potrebitosti.
Dr. fra Mirko Mataušić održao je predavanje s prezentacijom na temu: „Traume i komunikacija“. Posebno naglasivši značaj neverbalne komunikacije, profesor je istaknuo da način na koji osoba reagira ovisi isključivo o njoj. Ne može se svoja negativna reakcija opravdati tuđom negativnom reakcijom.
Sudionici škole su kroz vježbu na osobnom iskustvu doživjeli uloge osobe koja je otvorena za komunikaciju i zatvorene osobe, željne mira i tišine. Naglasak je stavljen na osjećaje koji se u osobi javljaju kada se nalazi u komunikaciji koju želi, a nije prihvaćena, kao i u obrnutom slučaju.
Psihologinja Gračner također je održala i predavanje na temu komplementarnosti prezicirajući razlike između muškog i ženskog spola, njihove reakcije i ponašanje koje je različito u istim situacijama. Dr. Mataušić je u predavanju pod naslovom : „Konstruktivni sukob, svjestan brak,“ kroz nekoliko zanimljivih vježbi prikazao značaj „ja-poruka,“ koje su uvijek usmjerene prema drugome na način da ga ne okrivljujemo, a redovito izazivaju efikasniju reakciju nego tzv. „ti- poruke.“
U poslijepodnevnom radnom dijelu drugog dana obiteljske škole profesorica Gračner održala je predavanje „Odgoj i granice,“ koje je pobudio značajnu pažnju prisutnih roditelja koji se u svakodnevnom odgoju djece upravo susreću sa problematikom gdje staviti granice i u kom trenutku presjeći neko ponašanje. Profesorica je ponudila jasne odgovore te kroz primjere iz profesonalne prakse razriješila dvojbe suvremenih roditelja i odgajatelja navodeći da je granica nužna i da jedino tako djeca, odgajanici postaju kompletni zreli ljudi sposobni preuzimati odgovornost. „Roditeljstvo iznutra“ – bilo je predavanje dr. Mataušića tijekom kojeg je detaljno obrađena uloga roditelja u procesu odgoja.
Paralelno sa programom za odrasle odvijao se i program za djecu svih sudonika kroz radionice „Teen Star“ programa koje su vodili bračni par Vidojević Zorica i Ivo, zatim likovnu radionicu pod vodstvom slikarice Ivane Trostman, radionicu „ Komunikacija-riječ, vjera i djela“ koju je vodila Kristina Rožić, a za najmlađe sudionike bila je upriličena cjelodnevna edukacijsko-rekreacijska aktivnost koju su organizirale i uspješno provodile nedavno promovirane odgajateljice u vjeri.
U večernjim satima služena je misa koju je predvodio dubrovački biskup mons. Mate Uzinić uz koncelebraciju pročelnika Vijeća za život i obitelj Dubrovačke biskupije don Iva Zečevića, SDB, predavača dr. fra Mirka Mataušića, povjerenika za pastoral obitelji iz Kotorske biskupije don Dejana Turzu, te župnika župe sv. Križa iz Gruža fr. Mihaela Tolja. Upriličena je i tradicionalna tombula za djecu, a mladi uključeni u pripremu nacionalnog susreta mladeži 2014. g. u Dubrovniku prezentirali su pripreme i tijek susreta.
Na ovogodišnjoj obiteljskoj školi sudjeluje veći broj mladih obitelji, a povećan je i broj obitelji koje dolaze iz udaljenijih dijelova biskupije. Obiteljska škola nastavlja se i u nedjelju.
I.V.