Kateheze za animatore mladih Susreta hrvatske katoličke mladeži u Dubrovniku koji se odvija pod geslom „Na slobodu pozvani“, a koje ovih dana pristižu u biskupije i župe diljem Hrvatske i inozemstva, pripremio je Pododbor za kateheze Organizacijskog odbora SHKM, na čelu s vjeroučiteljicom Romanom Đuka-Alemani. Kateheze su izradili vjeroučitelji iz Dubrovnika: Ana Matić, Šime i Ana Zupčić, Željana Lučić, Romana Đuka-Alemani, s. Branka Plenča, Ružica Gavrić, Ivana Podnar, Simona Gavrić. Recezentica je bila prof. dr. sc. Ana Thea Filipović, a savjetom su pomogli prof. dr. sc. Milan Šimunović i profesorica Mirjana Vučica. U pripremi kateheza vodilo se idejom da se izradi manji broj kateheza koji bi omogućio svima koji budu dolazili na susret u Dubrovnik izvođenje svih kateheza.
Obilježje i posebnost ovih kateheza je pokušaj snažnog povezivanja gesla susreta i svake kateheze s mjestom susreta tj. gradom Dubrovnikom, kao i povezivanje sa školskom lektirom Ivana Gundulića “Dubravka”. U prvoj, uvodnoj katehezi detaljno se objašnjava unutrašnja povezanost svih kateheza. Središnja tema svake od slijedećih sedam kateheza je jedan od plodova duha koji su nabrojani u Poslanici Galaćanima (Gal 5,22): ljubav, radost, mir, velikodušnost, vjernost, blagost i uzdržljivost. Oni se onda asocijativno povezuju sa simbolikom gradskih tvrđava: Minčete, Revelina, sv. Ivana, Bokara, samih zidina, Lovrijenca i tvrđave Imperijal na Srđu. Uz to, kateheze sadržavaju prijedlog za obradu sakramenata koji se mogu povezati sa sadržajem pojedine kateheze. Dva ploda duha koji nisu obrađeni u katehezama ostavljaju se na obradu i kreativno povezivanje s lokalnom topografijom svakoj zajednici mladih koja bude prolazila kateheze SHKM u Dubrovniku.
Misao vodilja u izradbi kateheza bila je završna scena Dubravke u kojoj svaki lik iz pastorale daruje Slobodi svoje najljepše što ima: redovnik pušta iz kaveza ptice koje svojim letom predočavaju slobodu kakvu želi za Dubrovnik; Miljenko želi da sloboda vlada u miru, zato joj daje grančicu masline; Dubravka poklanja ružu koja svojom ljepotom uljepšava i ostalo cvijeće, u želji da sloboda svojom slavom resi Dubrovnik. Ostali likovi koji su svojim djelovanjem prijetili opstanku Dubrovnika, upravo te svoje mane prinose slobodi kao zavjetni dar i simbol. Tako Zagorko nudi svoje uzdahe i plač, kao znak svoje prijeke naravi od koje se želi odijelit. Divjak nudi svoje vilinske haljine kao znak taštine i ludosti s kojom zauvijek želi prekinuti. Jeljenka moli Slobodu da primi med koji, po naravi sladak, postaje simbol uzvišenosti u odnosu prema onima koji se kite tuđim perjem. Vuk daruje vino koje proizvodi smijeh, utjehu.
Kao što su dubrovačke zidine i kule stoljećima branile slobodu, opisanu ne samo u književnosti nego i u arhitektonskoj povijesnoj ostavštini, tako i danas one mogu biti simbol i polazište savršenijeg shvaćanja slobode, onog koje nam je Isus svojim spasenjskim djelovanjem posvjedočio, omogućio i na koju nas poziva.
Za one koji žele više, dodatni materijali su nalaze na službenoj web stranici SHKM u Dubrovniku http://www.mladi-dbk.com
Na početku priručnika koji ukupno ima 112 stranica, nalazi se molitva susreta, poziv dubrovačkog biskupa mons. Mate Uzinića, predgovor o katehezama te himna i logtip susreta.