„Dorin i Galinin dnevnik“ naziv je kratkog igranog filma na temu pozitivne društvene integracije izbjeglica kojim je Područni odjel Šipanska Luka Osnovne škole Ivana Gundulića, Dubrovnik osvojio prvu nagradu na Festivalu tolerancije i UNHCR-a Hrvatska “Artematizacija – umjetnost razumijevanja”. Filmski uradak učenici 7. i 8. razreda izradili su pod mentorstvom vjeroučitelja don Jerka Bana, u sklopu katoličkog vjeronauka. Sudjelovali su i svi drugi učenici područnog odjela škole u Šipanskoj Luci.
Igrani film u središtu priče ima prijateljstvo između Galine, djevojčice iz Ukrajine koja je kao izbjeglica došla na otok Šipan i Dore, djevojčica iz Luke koja je prva prihvatila Galinu. Galina i Dora pomažu jedna drugoj sa školskim predmetima i tako se zbliže i postanu prijateljice. U međuvremenu i drugi učenici i učenice u školi prihvate Galinu kojoj Šipan postaje novi dom.
„Glavna poruka filma je da se kršćanska ljubav slobodno daruje i uključuje toleranciju ali je i nadilazi. Naime, kršćanska ljubav isključuje trgovanje strahom i nepovjerenjem u kontekstu ‘stranac bijah i primiste me’ (Mt, 25, 35) i pretpostavlja djelotvornu ljubav, a ne samo podnošenje drugih i drugačijih,“ kazao je o filmu mentor Ban.
Učenici koji su sudjelovali na filmskoj radionici su: Zita Marković (Galina), Lucija Glavić (Dora), Antonija Zelen, Nikola Ljubišić, Antun Cvjetković, Nike Husković Franušić, Danijela Pavlović, Pero Boroje, Ante Urđević i Klara Bašić.
O tome kako im je bilo sudjelovati u stvaranju filma Lucija Glavić (Dora, 7. razred) je rekla: „Uživala sam u snimanju filma! Drago mi je što sam imala priliku glumiti u filmu zato što nemam prijašnjeg iskustva. Dosta sam naučila od svog mentora, koji nas je usmjeravao kako bi video bio što prirodniji. Svakako je bilo jako lijepo iskustvo.“
Svoje dojmove podijelio je i Pero Boroje (učenik, 8. razred): „Jako sam ponosan na našu pobjedu u projektu! Ova pobjeda je dokaz naše sposobnosti, timskog rada i predanosti. Svi smo se međusobno podržavali i motivirali, što je rezultiralo ovim uspjehom. Ovo iskustvo će mi ostati u lijepom sjećanju!“
Drugo mjesto na ovom natjecanju osvojila je OŠ Vladimira Nazora, Pazin s uratkom „Edukativna emisija Nada daleko od kuće“, a treće mjesto OŠ Strahoninec s uratkom „Nismo znali za Hrvatsku“.
Udruga Festival suvremenog židovskog filma Zagreb u suradnji s UNHCR-om Hrvatska u sklopu edukacijskih programa Festivala tolerancije – JFF Zagreb pozvala je učenike osnovnih škola da se prijave na radionicu i natjecanje u izradi videa na temu pozitivne društvene integracije izbjeglica uz slogan „Nada daleko od kuće“. Na poziv se javilo 10 škola, učenici sedmih i osmih razreda osnovnih škola s područja cijele Republike Hrvatske.
U okviru natjecanja organizirana je edukativna radionica za 100 učenika izrade videa mobilnim telefonom, nakon koje su učenici stekli potrebna znanja i vještine za izradu videa te jedno predavanje o medijskoj pismenosti zamjenika glavnog urednika 24 sata Alena Galović. Radionica u trajanju dva školska sata održana je online u periodu 6. do 11. studenog. Radionice je vodio profesionalni tim iz udruge RESTART iz Zagreba.
Žiriranje je provedeno u srijedu 6. prosinca uz peteročlanu komisija u sastavu:glasnogovornik UNHCR-a Jan Kapić, fotograf i profesor snimanja na ADU Stanko Herceg, redatelj i profesor na ADU Nebojša Slijepčević, mlada izbjeglica iz Sirije koja je novi dom pronašla u Zagrebu i direktorica Festivala tolerancije Nataša Popović.
Komisija je odlučila o tri najbolja rada na temelju kriterija za nagradu videa: trajanje videa (do 3 minute), kreativnost i originalnost scenarija te kvaliteta montaže i zvuka.
Tri najbolja rada se nagrađuju poklon bonovima, a najoriginalniji radovi se objavljuju na JoomBoos platformi te na mrežnim i društvenim stranicama Festivala i UNHCR Hrvatska.
A.T.