Oprost od vremenitih kazni za grijehe na Gospu od Anđela u Slanomu
Tko zna kada se u Slanomu prvi put održalo hodočašće 2. kolovoza na Gospu od Anđela ili kako je, u narodu ovaj blagdan poznat kao Siđ ili Aksiđ, počeo okupljati toliki broj ljudi u Slano. Stoljećima vjernici dohode u Slano kako bi po zagovoru svetoga Franje dobili oprost od vremenitih kazni za grijehe ako se od podneva 1. kolovoza do ponoći 2. kolovoza valjano ispovjede, skrušeno pokaju za grijehe i pričeste, što je sveti Franjo još 1216. godine izmolio od ondašnjeg pape Honorija III. Od onih vremena se, kazuju crkvene kronike, na ovaj veliki blagdan u svim crkvama i katedralama franjevačkog reda diljem svijeta moli za ovaj oprost. Na žalost, mnogi koji dođu na Siđ u Slano, ovaj dan prvenstveno ili jedino, smatraju sajmenim danom, što on kroz povijest i jest postao. Dobra janjetina, dobra trgovina i dobro piće i zabava. Siđ je postao tradicija, koja je bez obzira na sve, i dalje najveće okupljanje „svijeta“ iz Županije i iz ostalih krajeva Hrvatske te Bosne i Hercegovine.
Kako bi se blagdanu Gospe od Anđela vratilo ono vjersko i iskonsko značenje, svakako je ove godine pridonio i posjet biskupa dubrovačkog mons. Mate Uzinića koji je u Crkvi sv. Jeronima predvodio svečanu misu na kojoj se okupio znatno veći broj vjernika, nego što to inače biva u ovoj crkvi na blagdan Gospe od Anđela. Prije početka mise fra Ljudevit Lasta, gvardijan samostana i slanjski župnik, srdačno je pozdravio biskupa u ime svih okupljenih i u svoje ime mu zahvalio što je na ovaj dana s njima u molitvi. Biskup je misu predvodio uz koncelebraciju četiriju svećenika iz Splitsko-makarske nadbiskupije i župnika Laste. U svojoj propovijedi je podsjetio vjernike na osnivanje franjevačkog reda i život svetoga Franje koji je svojim ovozemaljskim životom postavio, gradio i zadao norme franjevačkoga reda. Razmišljajući o onome što današnjim kršćanima ima reći Isus Krist kao i o njihovom poslanju u svijetu i vremenu u kojem žive i obnavljaju Crkvu biskup Uzinić je rekao: „Sudimo li po onomu što nam u posljednje vrijeme poručuje papa Franjo, u kojemu, kao prvome među nama, možemo otkriti onog svećenika koji je sv. Franju pomogao u shvaćanju evanđelja koje je čuo, i za nas ova zadaća kreće od toga da napustimo ono što nas sputava i ograničava u našem slijeđenju Isusa Krista, da izađemo iz sebe i svojih uvjetovanosti nasljeđem i kulturom kojoj pripadamo i, pobijedivši svoje egoizme, započnemo osobno i radikalno svjedočiti Božju ljubav. Samo tako ćemo moći donijeti „Krista u sve sredine, sve do egzistencijalnih periferija i onima koji se čine najudaljenijima, najravnodušnijima“, kako je to lijepo izrazio papa Franjo pred mladima u Rio de Janeiru. Ovaj papin izričaj, a on ga u različitim oblicima ponavlja uvijek ponovno nas pozivajući na izlazak na periferiju, zapravo je autentično tumačenje poruke evanđelja Isusa Krista za današnje vrijeme.“
Na Gospu Porcijunkulu, Gospu od Anđela ili Siđ , kako god ovaj blagdan zvali, mise u crkvi bile su u 7, 8, 10 i 18 sati te su se svi koji su to željeli mogli pomoliti, ispovjediti skrušeno svoje grijehe, istinski pokajati, pričestiti i izmoliti Očenaš i Vjerovanje na nakanu Svetog Oca te zadobiti potpuni oprost.
“ Bože, daj nam snagu slijediti put brata našega svetoga Franje i ne daj da se izgubimo na putu koji nas k tebi vodi,“ molili su u osobnim molitvama vjernici paleći svijeće u crkvi u Slanom.
Ljilja Šimunović