PREPORUČUJEMO
U Vatikanu u nedjelju, 4. listopada počinje Redovna sinoda o obitelji koja će trajati do 25. listopada i na kojoj će sudjelovati 300 kardinala, biskupa i svećenika.
Na Trgu sv. Petra u Vatikanu u subotu, 3. listopada, uoči početka sinode održat će se molitveno bdijenje. Izravan prijenos od 17.30 sati možete pratiti u prijenosu Vatikanske televizije.
Radio Vatikan je ususret sinodi podsjetio na neke osnovne činjenice o Biskupskoj sinodi i ulozi pape na tom skupu, koje prenosimo radi boljeg razumjevanja samih događanja koja su medijima jako zanimljiva.
Što je Biskupska sinoda?
Biskupsku je sinodu ustanovio bl. Pavao VI. 15. rujna 1965. godine, motu proprijem Apostolica sollicitudo. Ove se godine obilježava njezina 50. obljetnica. Izraz „sinoda“ potječe od grčkih riječi συν, što znači sa, zajedno; te ὁδός, što znači put, hod. Sinoda stoga znači hoditi zajedno, zajednički put. Biskupska se sinoda može definirati kao skupština predstavnika katoličkog episkopata koja ima savjetodavnu ulogu te pomaže papi u upravljanju općom Crkvom.
Koja je uloga i zadaća Biskupske sinode u Crkvi?
Prema kanonskom zakonu, uloga je Sinode promicati usku povezanost rimskog prvosvećenika i biskupâ, kako bi oni svojim savjetom mogli pomoći papi u očuvanju i rastu vjere i ćudoređa; u obdržavanju i učvršćivanju duhovne stege te da bi proučavali pitanja koja se odnose na djelovanje Crkve u svijetu. Biskupska sinoda nije isto što i Biskupski zbor (sabor) – odnosno tijelo svih biskupâ u zajedništvu s papom – koje s njim na čelu – ima vrhovnu vlast.
Zadaća je Biskupske sinode da raspravlja o pitanjima koja treba da se prouče i da iznosi prijedloge i želje, ali ne da ih riješava, niti da o njima donosi odluke. Biskupska sinoda nema učiteljsku ili pravnu, već pastoralnu i savjetodavnu ulogu. Sinoda nije parlament čije odluke imaju izvršnu vrijednost, već izražava mišljenja i savjetuje papu, koji onda donosi odluke – u skladu ili ne s onim što je na sinodi rečeno.
Odnos Pape i Biskupske sinode
Uloga rimskog prvosvećenika na Sinodi odražava njegov primat u upravljanju općom Crkvom. Papa Biskupsku sinodu saziva, potvrđuje izbor članova, određuje o čemu će se raspravljati, određuje red raspravljanja, predsjeda Sinodi osobno ili preko drugih te ju zaključuje, premješta, obustavlja i raspušta.
Sinode o obitelji
Dvije Sinode o obitelji – izvanrednu prošle godine i redovnu ovog mjeseca – treba vidjeti kao jedinstveni hod podijeljen u dva razdoblja. Tome valja priključiti i Konzistorij koji je održan na temu obitelji u veljači 2014. godine.
Papa je Franjo između dvije Biskupske sinode često govorio o obitelji, a među brojnim prigodama valja istaknuti njegov govor u Strasburgu prošle godine, niz kateheza o obitelji na općim audijencijama srijedom te apostolski pohod Kubi i Sjedinjenim Državama, uključivši sudjelovanje na Svjetskom susretu obitelji, u Philadelphiji.
Od hrvatskih biskupa sudjelovat će, uime Hrvatske biskupske konferencije požeški biskup mons. dr. Antun Škvorčević, a uime Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine vojni biskup mons. dr. Tomo Vukšić. Sudjelovat će i biskup hrvatskih korijena nadbiskup Chicaga Blaž Cupich.
Nakon Izvanredne sinode o obitelji održane u listopadu prošle godine, objavljen je dokument Relatio synodi iz kojeg se može vidjeti o kojim temama se raspravljalo.