Misu za početak nove akademske godine u nedjelju 19. listopada predvodio je dubrovački biskup mons. Mate Uzinić u dubrovačkoj katedrali u koncelebraciji sa studenskim kapelanom don Marinom Lučićem, tajnikom katehetskog ureda don Marinkom Šljivićem i župnikom don Stankom Lasićem.
Na početku biskup je rekao da misu namjenjuje za sve studente, kao i rektore, profesore i ostale djelatnike svih sveučilišta u Dubrovniku, no i za sve studente iz Dubrovačke biskupije koji su na studijima u nekim drugim gradovima.
Nemojte pitati što vaša država može učiniti za vas; pitajte što vi možete učiniti za svoju državu!
U propovijedi se osvrnuo na posljednju i kratku rečenicu misnog čitatnja: „Podajte dakle caru carevo, a Bogu Božje.“, te se upitao što ona „znači u kontekstu našeg okupljanja?“ kazavši da danas nema cara, no sada je „to je država i sve što država znači, jer Isus nas poziva da ovome društvu u kojemu živimo, u svim njegovim dimenzijama podamo što mu pripada. (…) To znači da i mi, svatko od nas na svom mjestu i onoj ulozi koju imamo trebamo doprinijeti društvu i zajednici u kojoj živimo na različitim mjestima i u različitim ulogama, profesor kao profesor trudeći se znanstveno napredovati i istraživati, prenositi znanje koje je stekao na pravi način na svoje studente, vi studenti trudeći se istraživati, proučavati i usvajati nova znanja i vještine“. Povezao je to i s rečenicom američkog predsjednika John F. Kennedya. „Nemojte pitati što vaša država može učiniti za vas; pitajte što vi možete učiniti za svoju državu!“, kazavši: „Dakle to je dati ono carevo caru, dati ovom društvu ono čime mogu doprinijeti da ovo društvo po onom što ja činim bude bolje i pravednije, počevši od najmanje društvene zajednice, obitelji, pa preko svih drugih zajednica države u kojoj živim.“
O izboru između općeg dobra i vlastitog interesa
Osvrnuo se i na nešto što je nazvao „pogubnom pojavom“, a što ne može ne primijetiti: „Svi se mi trudimo od ovog društva što više uzeti, a kad ovo društvo počne od nas nešto tražiti, kad ono od nas traži angažman na različitim razinama, kad ono od nas traži ponekad i malo žrtve, mi lako okrećemo stranicu, pa u ovom kontekstu možemo spomenuti činjenicu da mnogi zahvaljujući onom što daje ovo društvo, makar ne daje dovoljno i makar bi moglo i trebalo puno više ulagati u znanost, u mnoge ulaže, mnogi završavaju studij u Hrvatskoj, a onda kad je u pitanju odabir između općeg dobra ili osobnog interesa, manje plaće kako bi vratili ovom društvu što je u njih uložilo, ili veće plaće zbog nekih svojih interesa negdje vani, biraju prije vlastiti interes nego boljitak društva u kojem živimo.“
Kako pronaći sliku Božju? Okrećući se jedan prema drugome!
Nakon što se osvrnuo na „dati caru carevo“, naglasio je da ta rečenica ima i svoj nastavak „dati Bogu Božje“, upitavši se što to znači dati Bogu Božje, te odgovorio: „To je prije svega svoj vlastiti život. Sve što činimo trebamo činiti ne gubeći iz vida tu dimenziju da trebamo dati Bogu sve što jesmo, sve što imamo, da su naše sposobnosti Božji dar koje nam je Bog dao kako bismo caru dali carevo, ali istovremeno nikada ne bismo izgubili iz vida i dati Bogu Božje. Naglasio je da u evanđelju novac pripada caru jer je njegov lik na novcu, a zatim upitao gdje se može pronaći Božja slika? Rekao je da je to čovjek, te da stoga čovjek „pripada“ Bogu: „Božju sliku možemo vidjeti okrećući se jedan prema drugome, gledajući jedan drugom u oči. Čovjek je Božja slika, ti si Božja slika, mi smo Božja slika i naša zadaća je truditi se kako bi ta slika sličila što više Bogu.“
O dubrovačkom SKAC-u
Na kraju euharistijskog slavlja potpredsjednica dubrovačkog SKAC-a (Studentskog katoličkog centra) Andrea Džakula upoznala je okupljene studente i mlade radnike s programom ove i u Dubrovniku nedavno osnovane neprofitne udruge civilnog društva koju vode mladi vjernici laici. Naglasila je da „nude za mlade šarolik izbor: od nekih edukativnih sadržaja, duhovnih, zabavnih i volonterskih do hodočašća. Mladi čovjek može izabrati što mu odgovara.“ Naglasila je da su u edukativnom smislu najviše vremena posvetili mjesečnim formacijama na kojima se obrađuju teme koje su aktualne i za društvo i za mladog čovjeka, a ovog mjeseca to je tema privatnosti. Predstavila je i duhovni sadržaj, prvenstveno Effatau, a riječ je o trogodišnjem programu formacije mladog čovjeka, kao i biblijske radionice. Upoznala je mlade i da se priprema taizeovsko hodočašće u Prag, kao i s informacijom da su za mlade mise svakog četvrtka u 19 sati u crkvi Male braće, te nedjeljom u 18 sati u katedrali.
Šime Zupčić